''5. Uluslararası Dadaş Film Festivali'', Türkan Şoray'ın da katılımıyla 20 Ekimde Erzurum'da başlayacak.

Festival Başkanı Nil Gürpınar, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, festival kapsamında Türkan Şoray, yönetmen Ertem Göreç ve 60. Berlin Film Festivali'nde, ''Bal'' filmiyle Altın Ayı En İyi Film ödülü alan Semih Kaplanoğlu'na Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezinde törenle onur ödülü verileceğini belirtti.

Sinema sektöründen, oyuncu, sanatçı, sinema yazarı, yönetmen, akademisyenlerden oluşan jürinin, yarışmaya giren ''Bal'', ''Nefes'', ''Kosmos'', ''Yüreğine Sor'', ''Eyvah Eyvah'' ve ''Aşk Geliyorum Demez'' filmlerinden en iyisini belirleyeceğini dile getiren Gürpınar, önceki festivallerden farklı olarak bir günü Türkan Şoray'a ayırdıklarını anlattı.

20 Ekimin Türkan Şoray günü olacağını ifade, ünlü sanatçının 1960 yılından günümüze kadarki oynadığı filmlerde giydiği kıyafetleri ve filmlerin afişlerini halkla buluşturacaklarını kaydeden Gürpınar, Şoray'ın uzağı görebilen bir sanatçı olduğunu söyledi.

Sinema sektörüne büyük katkılar sunan Şoray'a ''onur ödülü'' vereceklerini de belirten Gürpınar, şöyle dedi:
''Türkan Şoray, Ertem Göreç ve Semih Kaplanoğlu'na sinema sektöründeki başarılarından dolayı onur ödülü vereceğiz. Gecede, Cahit Berkay ile Emrah Karaca da konser verecek. Törenin sonunda Türkan Şoray'ın oynadığı ve kendisinin seçtiği 'Dila Hanım' filminin gösterimi yapılacak.''

Festivalin ikinci gününde eski ve yeni filmlerin gösterime gireceğini ifade eden Gürpınar, ''Sinema Okulu'' paneli düzenleyeceklerini, panelde konuk olarak gelen sanatçı ve yönetmenlerin sinema sektörü üzerine bilgi vereceğini bildirdi.

Festivali daha iyi yerlere taşımak için Adana ve Antalya gibi yerlerde yapılan festivalleri de değerlendirdiklerini dile getiren Gürpınar, Adana ve Antalya'daki festivallerden çok daha başarılı olmayı hedeflediklerini söyledi.

Gürpınar, festivalde her yıl bir ülkeden sinema getirdiklerini, bu yıl da Fransız sinemasından filmlerin gösterileceğini duyurdu.

Gürpınar, bir gazetecinin, ''Festivalin konusunu aşk ve sevgi seçmenizin özel bir nedeni var mı?'' sorunu şöyle yanıtladı:
''Toplumumuzda ne tür sıkıntılar var, bunun altını çizelim, küçücük bir desteğimiz olsun istiyoruz. Mesela geçen sene 'çevre' konusunu seçmiştik. Bu yılki konumuz 'aşk ve sevgi' oldu. Toplumumuz çok sevgisiz oldu. Toplumuma yine güveniyorum, ama bireysel hayatlar, aile hayatlarından uzak, gençler bozuluyor. Ben bunun çok önemli olduğuna inanıyorum. Her şeyi sevgi çözüyor. Artı aşk tabii ki, bildiğiniz aşk değil, bir tutku, bir mesleğe olan aşk, o meslekte başarılı olmak için aşk olmalı, onun için bu konuyu belirledik.''

Gürpınar, festivalin 24 Ekime kadar süreceğini bildirdi.