Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağnak, 'Amca Size Gazeteci Diyebilir miyim?' adıyla kitap haline gelen araştırmanın perde arkasını ve içeriğini anlattı.

• Bu araştırma için kaç yazılı kaynak taraması yapıp, kaç film izlediniz?
756 film seyrettim, 286'sı bire bir bu konu ile ilgili. Ne yazık ki çok fazla yazılı kaynak yok.

• Kaç saatinizi aldı bu filmleri izlemek?
Konu ile ilgili olan 286 film. Şöyle bir hesaplama yaptım: Ortalama 90 dakikadan 25 bin 740 dakika izledim. Yani 429 saat. O da yaklaşık 18 gün hiç yerinizden kalkmadan film izlemek demek. Bazılarının içinde gazete kahramanı yok, film içinde bir gazete var. O gazete haberi filmin gidişatını etkiliyor ya da seyirci kahramanla ilgili bilgi ediniyor. Bu filmler 286 filmin dışında. Bu tür içerikteki filmleri hiç hesaplamadım.

• Çalışma ne kadar sürdü?
Üç yıl sürdü.

• Gazeteci rolünü en iyi kim oynamış?
Sizin bizim gibi gazetecilere baktığımızda yok öyle bir rol.

• Arif Keskiner'in yaptığı bir araştırmaya göre sinemacılar ve gazeteciler çoğunlukla aynı mekânları paylaşıyor. Gazeteciler ile sinemacılar her ne kadar aynı mekânda buluşuyorlarsa da filmlerde gerçekçi bir gazeteci tiplemesine rastlamak zor. Neden?
Piyasa filmi yapmaktan kaynaklanıyor olabilir. Ben sinemacı ya da eleştirmen değilim ama sinemacı ile basın dünyası bir tek herhalde içkide anlaştılar, aynı mekâna onun için geldiler ki basın camiasını çok fazla bilmiyorlar. Filmin birinde 94 puntodan bahsediliyor. Cüneyt Arkın gazeteci, gazetecilik öğrencilerine bilgi veriyor, ondan sonra gidiyor bir tane adamı dövüyor; kafasından aşağı kaynar su döküyor bu gazeteci! Böyle de bir tip yaratılıyor. Dolayısıyla hiçbir filmde anladığımız manada bir gazeteci yok benim seyrettiğim.

• Sinemada gazeteler ve gazeteciler hakkındaki olumsuz imaj ilk nasıl başlıyor?
Özel televizyonlardan önce gazetecilere en kötü ihtimalle nötr bakılıyor. Çok fazla
eleştirilmiyor. 90'da özel televizyonların çıkmasıyla, özellikle magazin muhabirlerinin kamera ve mikrofonla herkesin peşinde koşması, anlamlı anlamsız habire soru sorması ve magazin programlarının coşmasıyla beraber halkın gözünde gazetecinin imajında bir düşme meydana geliyor. Gazetecinin imajı bozuluyor. O sırada da sinemacılar bunu kullanıp üzerine giderek film yapmaya başlıyorlar. Orada çok ciddi eleştiriler getirilmeye başlanıyor.

KADIN GAZETECİLERE AYRIMCILIK

• Gazetecilik ve muhabirler ile ilgili gördüğünüz en dikkat çekici hata nedir?
Hepsinde var... Fotoğraf makinesi kullanımı mesela.

• Gazeteciliğin saygınlığının erozyona uğradığı yıllarda bu durum filmlere nasıl yansıyor?
Özellikle reality show konulu bir filmde mesela filmin kahramanı eleştirilecek düzeyde bir pozisyonda gösteriliyor. Özellikle televizyon muhabirleri, reality show yapanlar ya da haber bülteni sunanlar kötü imajlarıyla ön plana çıkartılıyorlar.

• Araştırmaya göre, filmlerdeki kadın gazeteciler ses getirecek haberler yerine, Ege'de kelebek türleri, çipura sevenler derneği toplantısına katılıyor, bu tür haberler yapıyor. Kimi kez de haber kaynağına âşık oluyor. Erkek muhabirlerse kişiliğinden ödün vermiyor, haber ve yazısından ödün vermiyor. Bu ayrımcılık neden?
Türkiye'deki genel ayrımcılığın sinemaya yansıması. Filmlere göre, kadın gazeteci fedakardır. Gazeteci de olsa sonunda fedakârlık yapar sevgilisine döner, işini bırakır. O haber sevgilisine zarar verecekse ondan vazgeçer. Onun yerine ölümü göze alır.