Oscar’lı oyuncu Hilary Swank, bir hukuk dramı, ‘Conviction’ ile geri döndü. Amerikan haber sitesi ‘The Daily Beast’ten Gina Piccalo, Swank’ın kariyerine ilişkin önemli ipuçları veriyor

Bir karavan parkındaki yoksul yaşamından Oscar’lara uzanması Hilary Swank’ın yalnızca 10 yılını aldı. 15 yaşında Hollywood için liseyi terk eden Swank, o sırada annesiyle ödünç bir karavanda yaşıyordu. Swank, kariyerindeki kilometre taşı filmlerde hep büyük hayalleri olan kadınları oynadı.

Rolü yaşıyor
‘Amelia’da dünyayı uçarak turlayan ilk kadını, ‘Freedom Writers’da bir lise öğretmenini, ‘Boys Don’t Cry’da erkek olmak isteyen bir kasaba kızını, ‘Million Dollar Baby’de boksör olmak isteyen bir garsonu, şimdi de ‘Conviction’da kardeşini cezaevinden kurtarmak için, 18 yıl uğraşarak avukat olmayı başaran Betty Anne Waters’ı canlandırdı.
Amerikalı oyuncu, sert darbelerle geçen çocukluk ve ergenlik yıllarındaki tecrübelerinin ardından elde ettiği başarılarla, filmlerde hayat verdiği kahramanların parıltılı izdüşümü sanki. Swank, Waters karakterinde en iyi performanslarından birini sergiliyor. İşin sırrı Swank’ın mesleki ihtiraslarında gizli. Daha rolü kabul etmeden önce bile yönetmen Tony Goldwyn ile bir hafta süren ‘keşif kampı’na giriyor. Goldwyn, “Zaten filmi yapmaya hazır gibiydi. Hayatımda daha önce böyle bir buluşma gerçekleştirmemiştim” diyor. Bir zamanlar şampiyon bir yüzücü ve jimnastikçi olan Swank, eskiden seçmelerde rolü kapamazsa, seçici yönetmenin peşini bırakmaz, “Neden yapamadım?”, “Daha iyi ne yapabilirim?” sorularıyla onu bombardımana tutardı.

Seçimleri tartışmalı
‘Boys Dont Cry’ın seçmeleri sırasında bir oğlan kılığında halka karıştı. Swank, yönetmen Kimberly Peirce’i bir Starbucks’tan arayarak “Birkaç kız yanıma gelerek bana ne kadar tatlı bir adam olduğumu söyledi” demişti.
Kariyerinde endüstri içindekilere kafa karıştırıcı gelen filmler de var. 1999’da ilk Oscar’ını takiben sorunlu bir aristokratı canlandırdığı dönem filmi ‘Affair of The Necklace’de rol aldı. Ardından dünyanın merkezine yolculuğu konu alan ‘The Core’ geldi. İki film de başarısızdı. 2004’te ‘Million Dollar Baby’ ile ikinci Oscar’ını kapmasının ardından gişede felakete uğrayan bir dizi filmde rol aldı; bir bilim insanını canlandırdığı gerilim filmi ‘The Reaping’ ve kara film ‘The Black Dahlia’ ve ‘Amelia’... Ve ardından ‘P.S. I Love You’ 158 milyon dolarlık gişe başarısıyla kötü gidişe dur dedi. Swank, hakkındaki değerlendirmeleri okumuyor. Bu konuda acımasızca dürüst olabilen arkadaşları ve çevresindeki sanatçılar tek kaynağı. Ancak o kadar da saf değil. Daha tanınmıyorken bile eleştirileri ciddiyetle dikkate alıyordu.