Bu yıl Oscar Onur Ödülü'ne layık görülen Fransız yönetmen Jean- Luc Godard'ın ödül törenine katılmayacağını bildiren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Godard'a heykelciği postayla gönderme kararı aldı.

Onur ödülüne layık görüldüğünün açıklanmasından sonra, 79 yaşındaki sinemacı ile yaklaşık iki ay boyunca mektuplaştıklarını belirten akademi başkanı Tom Sherak, Godard'ın törene katılmayacağını açıkladığını, ancak bu ödüle layık görüldüğü için teşekkür ettiğini söyledi. Dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen İsviçre kökenli Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, Hollywood'la arasında mesafe koyduğu gibi sigara yasağı nedeniyle uzun süreli uçak yolculuklarını da reddediyor. Akademi, 2009'dan bu yana Oscar Onur Ödülü'nü büyük törenden önce takdim ediyor.

HEPBURN ALAMADI
Bu yılki Oscar Onur Ödülü töreni 13 Kasım'da Hollywood'daki Kodak Tiyatro Salonu'nda yapılacak. Oscar Onur Ödülü'nü bugüne değin sadece Audrey Hepburn 1993'te, törenden kısa bir süre önce vefat ettiği için almamıştı.