Karadeniz kadınlarının zorlu yaşam şartlarını anlatan 'İfakat: Uçuruma Yürüyen Kadınlar'ın yönetmeni Tekeoğlu: "Bir ayda iki ödül aldık. Çok mutluyum"
Orhan Tekeoğlu'nun yönettiği, Karadenizli kadınların zorlu hayat şartlarını anlatan 'İfakat: Uçuruma Yürüyen Kadınlar' belgeseline, Macaristan'dan sonra bir ödül de İngiltere'den geldi.

TÜM DÜNYA SEYRETMELİ
'İfakat', 25-28 Ekim tarihleri arasında İngiltere'nin Kent eyaletinde düzenlenen ve 404 uzun metraj, belgesel ve kısa filmin yarıştığı 'Thanet International Film Festivali'nde belgesel dalında birincilik ödülünü aldı.

Yönetmen Orhan Tekeoğlu, "Bir ay içinde iki ödül aldık. Çok mutluyum. Avrupalı film severlerin belgesele ayrı bir önem verdiğini bir kez daha anladım. 'İfakat' ile bundan sonra başka festivallere de katılarak, Karadenizli kadınların yaşamını tüm dünyaya seyrettirmek istiyorum" dedi.

GERÇEK BİR YAŞAMDAN...
Uçuruma Yürüyen Kadınlar', Karadeniz kadınının doğumdan ölüme uzanan sancılı yaşamını, Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve efsaneleşmiş bir Karadeniz kadını olan İfakat'ın yaşamından yola çıkarak anlatıyor.

Belgesel, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan Macaristan'ın Pecs kentinde, 4-10 Ekim tarihlerinde düzenlenen 2. Uluslararası Cinepecs Film Festivali'nde de 'En İyi Belgesel' ödülünü kazanmıştı.