Hitler’e gülmek, Almanya’nın Nazi dönemiyle dalga geçmek mümkün mü? Almanya’da haftalardır bu soru tartışılıyor. Çünkü İsviçreli Yahudi Yönetmen Dani Levy’nin “Mein Führer - Führerim” adlı filmi geçen hafta vizyona girdi.

258571 - Mein Führer: Bir Hitler komedisi

Filmi izleyenlerin bir kısmı, yönetmenin çizdiği naif Hitler karakterine gülerken, bir kısmıysa Almanya’nın henüz bu tür filmlere hazır olmadığı görüşünde.

Kurmaca bir hikayeye dayanan film, savaşın sonunun geldiği 1944 yılı Aralık ayında geçiyor.

Hitler’in savaşı kaybetme kaygısı içindeki komutanları bir çıkış yolu aramaktadır. En akıllıca çözümü Hitler’in sağ kolu Propaganda Bakanı Joseph Goebbels bulur: Hitler’e sahne dersleri aldırarak, kaybettiği şevki kazandırmak ve yapacağı yeni yıl konuşmasıyla halkı galeyana getirmek.

Ne var ki Adolf Hitler’e en iyi dersi verecek olan öğretmen Aldol Grünbaum bir Yahudi’dir ve Sachsenhausen’daki toplama kampında zorla çalıştırılmaktadır.

Grünbaum bulunur ve Almanya’nın en iyi komedyenlerinden Helge Schneider’in canlandırdığı Hitler’e ders vermesi için ikna edilir. Hitler’in önce reddettiği dersler bir süre sonra psikanalize dönüşür.

O noktadan sonra milyonlarca Yahudi, komünist ve eşcinsel; ari ırkına ait olmadığı için öldürten Hitler, babası tarafından dövüldüğü için kişiliği gelişmemiş, altını ıslatan, uyuşturucu bağımlısı ve iktidarsızlık problemi çeken bir kişiliğe bürünür.

Aslında film boyunca, alışılmışın tam tersi bir biçimde beyazperdeye yansıyan bu naif Hitler’e gülüp gülmemek arasında gidip geliyorsunuz. Başkent Berlin’e atılan bombalar, dışarıda bir dünya savaşının sürdüğünü hatırlatırken, içerdeki emir kumanda zincirine, sistematik bir biçimde sürdürülen soykırıma bir kez daha, sanki daha önce hiç olmamış gibi tanık oluyorsunuz.

“Mein Führer” adlı film, bugüne kadar Hitler’i akıl hastası, insanlıktan ve demokrasiden nasibini almamış, canavar ruhlu bir lider olarak sergileyen Nazi filmlerinden farklı olarak, dönemin suç ortaklığını başka yerde de aramak gerektiğini fısıldıyor.

“Ya Hitler gerçekten filmdeki gibi zayıf bir kişilikse, bu durumda katledilen milyonlarca Yahudi’nin hesabı kime kesilecek?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Bir ara insanca duygularınız kabarıyor ve hikaye doğru olsun istiyorsunuz. Tam Goebbels, öğretmen Grünbaum’a derse devam etmesi için verdiği sözü tutsun ve Sachsenhausen toplama kampında tutulan Yahudiler serbest bırakılsın diyorsunuz, ama gerçek, yüzünüze soğuk su gibi çarpıyor uyanıyorsunuz. Çünkü kamera, başına tabanca dayanmış bir Yahudi’yi, Grünbaum’a “evlerimize dönüyoruz” yalanını sarf ederken gösteriyor.

Ya da filmin sonunda, Hitler’in kürsüsünün altına koyulan bomba patlayıversin diye sabırsızlanıyorsunuz, ama bomba Hitler’in kürsüyü terk etmesinden sonra patlıyor.

Filmi izleyenler farklı tepkiler gösteriyor. Keşke bu bomba on yıl önce patlasaydı diyen elli yaşlarındaki adamın karısı, “en çok, Hitler’in Grünbaum ve karısının yatağına girip, bir Yahudi ninnisiyle uyumasına güldüm, ama film hakkında genel bir değerlendirme yapmadan önce düşünmem lazım” sözlerini sarf ediyor.

Seksen yaşlarında görünen ve “bu korkunç olay hakkında komedi filmi çekmek mümkün değil” diye hayıflanan Fransız’ın lafını Alman karısı tamamlıyor; “Hitler’e gülmek için erken”.

Genç sinemaseverler ise onlara katılmıyor. Filmin güldürse de, düşündürdüğünü savunan iki Alman genç, “iyi ki bu tür filmler yapıp, bunları izleyebilme noktasına geldik” diyorlar.

Filmi izleyenler arasında Türkler de var. “Aslında biz eğlenmeye gelmiştik, eğlendik de” diyen genç kızın sözlerini erkek arkadaşı tamamlıyor; “Hitler neden bugüne kadar okuyup gördüklerimizden farklı olmasın?”

Alman siyaset ve sanat camiası filmi daha çok eleştiriyor. Bazıları Hitler’in zayıf ve saf bir kişilik olarak beyazperdeye yansımasına sinirlenirken, bazıları “kitlelerin iştahını doyuran bir fast food” değerlendirmesi yapıyor.

Hatta yüzeysel buldukları yapım, bazıları için tehlikeli filmler listesine çoktan alındı bile.

Şunu söylemek gerekir; kurgu ve gerçeklik, kahkaha ve acının iç içe olduğu “Mein Führer” filmi Nazi dönemini, fark ettirmeden ve yeniden sorgulayan tam bir karamizah. Filmin adının bütününden de bu anlaşılmıyor mu? “Mein Führer: Die Wirklich Wahrste Wahrheit über Adolf Hitler - Führerim: Adolf Hitler Hakkında Gerçekten En Gerçek Gerçekler”