2 239 - Angelina Bosnalı kadınların gönlünü alamadı

Ünlü yıldız, filmine tepki gösteren Bosnalı savaş mağduru kadınlara mektup yazdı.


Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin mektubu, Bosna Hersek’teki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği’ne ulaştırıldı. Filmi hakkında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğine dikkati çeken Jolie, mektubunda, savaş mağdurlarının başından geçenleri küçümsemediğini vurguladı.
"Savaş sırasında çok zor anlar yaşayan derneğin üyelerinin duygularını paylaşıyorum" diyen Jolie, mektubunda "Bosna Hersek’te yer alan bu filmin hikâyesini, Bosnalı insanlara çok büyük saygıyla anlatmak isterim. Savaş Mağduru Kadınlar Derneği üyeleriyle de bir araya gelerek, film hakkında medyada yer alan yanlışlıklar hakkında konuşmak istiyorum" diye yazdı.

HASEÇİÇ: JOLIE’NİN SÖZLERİ ANLAM İFADE ETMİYOR

1992 yılında liseye giden kızıyla birlikte tecavüze uğrayan ve bunun üzerine kurduğu dernekle 25 bine yakın tecavüz mağduru kadının ifadesini toplayarak Lahey’deki mahkemeye sunan Dernek Başkanı Bakira Haseçiç Jolie’nin hâlâ kendileriyle görüşmediğini belirterek, "Jolie’nin ‘duygularımızı paylaştığını’ söylemesi, sürekli olarak kullanılan ve özelde bir anlam ifade etmeyen kelimedir. Amerikalılar, işini bitirdikten sonra ‘özür dileme’ ve ‘duyguları paylaşmada‘ çok başarılıdır" ifadesini kullandı.

Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği’nin müracaatı üzerine, filmin senaryosunun temin edilememesi ve evrak eksikliği nedeniyle Bosna Hersek Kültür Bakanlığı, Jolie’nin filminin Saraybosna ve Zenitsa’daki çekim iznini iptal etmişti. Eksik evrakın tamamlanması ve Bosna Hersek’te çekilecek film sahnelerinde Boşnak kadınlarına hakaret tespit edilmemesi üzerine, Bosna Hersek Federasyon Kültür Bakanı Gavrilo Grahovats, Jolie’nin filmine 22 Ekim’de çekim izni verdi. Çekimlerine Macaristan’da başlanan ve Jolie’nin ilk yönetmenlik denemesi olan film, yaklaşık 12.5 milyon Euro’ya mal olacak.