3 274 - Memlekette sevişme var!

İdam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ile aynı kaderi paylaşan devrimci Deniz Gezmiş, komedi türündeki ‘Memlekette Demokrasi Var’ adlı sinema filmine konu oldu


Türkiye’nin 13. Başbakanı Adnan Menderes 1961’de, öğrenci lideri Deniz Gezmiş ise 1972’de idam edildi. Bir döneme damgasını vuran bu iki önemli isim ‘Memlekette Demokrasi Var’ adlı sinema filminde buluştu. Askeri yönetimler tarafından idam edilerek aynı kaderi paylaşan Adnan Menderes ile Deniz Gezmiş’in yer aldığı ‘Memlekette Demokrasi Var’ sanıldığı gibi siyasi içerikli bir film değil. Tam aksine film gerçek bir komedi. Filmin senaryosunu da yazan Süleyman Nebioğlu’nun yönettiği ‘Memlekette Demokrasi Var’da Müjdat Gezen, İlker Ayrık, Gülçin Santırcıoğlu, Nejat Birecik ve Sümer Tilmaç başrolleri paylaşırken Şafak Sezer ile Tamer Karadağlı filmde konuk oyuncu olarak yer aldılar. 3 Aralık’ta gösterime girecek olan film ‘Baradan’ adlı bir delinin Adnan Menderes’i tutuklu olduğu Yassıada’dan kurtarma çabasını konu alıyor. Filmde Deniz Gezmiş’in adı, Baradan’ın “Bugün Menderes asılırsa yarın Deniz’ler asılır” şeklindeki diyaloğunda geçiyor.

BAKANLIKTAN REKOR KREDİ

‘Memlekette Demokrasi Var’ın çıkış noktası Süleyman Nebioğlu’nun ‘Yüzbin Kibrit Çöpü’ adlı romanı. Nebioğlu, romanını filme çekmek için başvurduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan rekor ölçüde kredi aldı. Peki idam edilmiş olmaları da göz önüne alınacak olursa Adnan Menderes ile Deniz Gezmiş’in komedi türündeki filmde yer almaları ailelerini rahatsız eder mi? Nebioğlu, bu konuda “Kızarlar mı kızmazlar mı bilemem. Onların bileceği iş. Ne var ki ben filmde ne Menderes ne de Gezmiş’in kişiliklerine, mücadelelerine zarar verdim. Ayrıca da yermedim. Anlatım dili komedi de olsa izleyiciye insanların düşüncelerinden dolayı idam edilmemeleri gerektiğini anlatmaya çalıştım” dedi.