5 237 - Hem korkarım hem oynarım

Ünlü aktör Denzel Washington, halihazırda bir Oscar’ı varken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında da Oscar alıp, Sidney Poitier’den sonra bu ödülü alan ikinci siyah Amerikalı olunca, büyük hayranlık kazanmıştı.
Milliyet'in haberine göre, Tony Scott’ın yeni filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Denzel Washington, İngiliz Daily Mail gazetesine konuştu.
Los Angeles’daki evini iki Oscar süslese de, düzenli olarak çok milyon dolarlık çekler alsa da Denzel Washington öyle kolay etkilenen birine benzemiyor. Ancak Harvardlı nörolog Dr. Allen Counter’dan gelen bir telefon oldukça ilgisini çekti. Doktor, Washington’dan 11 Aralık’ta Oslo’da düzenlenecek Nobel Barış Ödülü konserinin sunuculuğunu yapmasını istemişti. Bu, onun artık Hollywood’un hayırsever ağır toplarından biri olarak görüldüğünün açık bir işaretiydi.

MANDELA'YI AĞIRLADI
Washington’un sosyal çevrelerde etkileyici adımları var. 1995’te Güney Afrika’da nikah tazelerken, merasimin yöneticisi Başpiskopos Desmond Tutu’ydu. Obama’nın yemin töreninde de önemli bir rol oynamıştı.
Nelson Mandela Çocuk Fonu’ndaki çalışmaları da, Güney Afrika eski Devlet Başkanı’nı bir akşam yemeğinde evinde ağırlayabilecek kadar iyi tanıdığını gösteriyordu: “Mandela Kaliforniya’ya geldiğinde ‘Evine yemeğe gelmek istiyorum’ dedi. Karım tavuk yaptı. Oprah Winfrey gibi dostlarımızı davet ettik... O hiç sahip olmadığım bir büyükbaba, salonda oturan ve hikayeler anlatan biri gibi. Çocuklarım yakın arkadaşlarını onunla tanışması için eve çağırdılar. Onlar da konuştular, fotoğraflar çektiler. Çok normal biri ve kendisine de öyle davranılmasını istiyor."

HER GÜN İNCİL OKUYOR
55’inde bile yaşlandığına ilişkin tek ipucu, saçındaki beyazlar. Dindar bir hıristiyan. “Her gün İncil okuyorum. Yeşu Kitabı bana ilham veriyor” diyor. Aile odaklı biri ve kendisi hakkında konuşmaktan derin bir rahatsızlık duyuyor.

İngiliz dostu Tony Scott’un (Ridley’in kardeşi) çektiği yeni filmi ‘Durdurulamaz’ (Unstoppable) 24 Kasım’da görücüye çıkacak. Oynadığı karakter, kontrolsüz şekilde yol alan bir treni durdurmaya çalışıyor: “Tehlikeli çekimlerde hızlı giden bir trenin tepesinde vagondan vagona koşuyorduk. Bir sahnede kontrolsüz treni yakalamak için arkasına gittik. Bir vagonun tepesine tırmandım ve el frenini devreye sokup treni yavaşlatmak için vagondan vagona atladım. Bir kabloya bağlıydım, ancak her an trenin yanına düşebilirdim. Kameramanlar tepedeydi, ama bir güvenlik rayının üzerinde oturuyorlardı ve bellerinden bağlıydılar. Bense koşmak zorundaydım. Kafamın etrafında helikopterler vızıldıyordu. Yönetmen güvenli olduğunu söylemişti. ‘Sendelersen tel seni tutacak’ demişti. Ancak tel gevşekti ve trenin yan tarafına düşebilirdim; bir ağaç, bir dal bana çarpabilirdi.”


6 189 - Hem korkarım hem oynarım

BALKONDA MİDESİ BULANIYOR
Oyuncu geçen yıllarda kendisinde bir tür yükseklik korkusu peydah olduğunu da itiraf ediyor: “Daha gençken yüksekten asla korkmazdım. Ancak bir korku geliştirdim. Balkona çıktığımda midem bulanıyor. Uçakla yolculuk daraltmıyor. Ancak ortam açıksa, havayı hissediyorsam, durum güçleşiyor. Canımı en çok sıkan etrafımda yürüyen insanlar. Belki birinin arkanızdan gelip sizi itmesi korkusu. Ekiple setteyken, sahne hazırlanırken, önce bitirmelerini söylerim. Sonra gelip işimi yaparım.”
Daha önce ‘Denizde İsyan’ (Crimson Tide) ve geçen yıl ‘Metrodan Kaçış’ (The Taking of Pelham 123) filmlerinde birlikte çalıştığı Tony Scott, yıldızından ücretinin karşılığını almayı umuyor:
“Tony’nin her filminde çılgınca bir şeyler olacağını biliyorum, bu yüzden senaryoyu dikkatlice okuyorum. Eğer gökdelenli veya uçaklı bir senaryo için beni arıyorsa, ‘Bunu yapmam’ diyorum. Tony bir dağcıdır, korkusuzdur ve bu canını sıkmaz. Ancak sonunda her zaman dediğini yapıyorum. Çünkü Tony’nin ihtirasını ve enerjisini seviyorum. Trenin tepesindeyken de nihayetinde alışıyorsunuz ve sonra garip bir şekilde eğlenmeye başlı- yorsunuz.”

DÜZENLi BOKS YAPIYOR, YÜZÜYOR
1,82 boyuyla gösterişli bir duruşu var. Katı bir ağırlık, boks ve yüzme rejimi uyguluyor. Bu sayede orta yaşı dengede tutuyor. Washington’un filmlerinin dünyada toplam gişe hasılatı 3 milyar doları aştı. Ancak en çok kendisine - bir siyah için rekor sayıda (Morgan Freeman ile birlikte) - beş Oscar adaylığı getiren dramalardaki performansıyla tanınıyor.

Güney Afrikalı apartheid karşıtı lider Steve Biko’yu oynadığı Richard Attenborough’nun ‘Özgürlük Çığlığı’ (Cry Freedom), Spike Lee’nin Malcolm X’i, teması AIDS olan ‘Philadelphia’daki oyunculuğuyla tartışmalı meselelerin üstesinden geldi.