5 Ağustos'ta Şili madeninde meydana gelen göçük sonucu yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gün boyunca mahsur kaldıktan sonra mucizevî bir şekilde tamamı sağ olarak kurtarılan Şilili 33 madencinin hikayesini 13 Ekim'deki kurtuluş gününde yaklaşık 1 milyar kişi canlı olarak izledi.

Çok geçmeden toprağın 700 metre altındaki bu yaşam mücadelesini film yapmak için yapımcılar kolları sıvadı. Hatta Brad Pitt'in yapım şirketi 'Plan B'nin bu kurtuluş hikâyesinin sinema haklarını alabilmek için milyonlarca dolarlık teklifte bulunduğu belirtildi. Henüz madencilerin resmi olarak cevap vermedikleri bu teklif bir köşede dururken, Şilili madencilerin inanılmaz kurtuluş öyküsü filmleştirildi bile.

Antonio Recio'nun yazıp yönettiği ve 33 madencinin kurtuluş öyküsünü anlatan filmin çekimlerine, olayın gerçekleştiği Şili madeninin hemen yakınında başka bir madende, henüz madenciler toprağın altında yaşam savaşı verirken başlandı.

Yönetmen Recio filmle ilgili, "Ben aşağıda olanlarla ilgileniyorum. Orada ne olduysa, korkuları, endişeleri, kavgaları... Başlangıçtaki umut ve sonrasındaki depresif duygular. Matkabın delme işleminin hatalı olduğu anlar ve kırılış. Tüm o duygular ve hisler bence anlatılmaya değer" derken, filmin bir belgesel olmadığının da altını çiziyor.

32 Şilili aktörün rol aldığı filmin kadrosunda ayrıca ünlü Bolivyalı aktör Cristian Mercado da rol alıyor.

Aralık ayında tamamlanması beklenen film ilk olarak Şili ve İspanyol televizyonlarında gösterilecek. Filmin farklı ülkelerde gösterimi için İskandinav ve Doğu Avrupalı dağıtımcılarla iletişime geçildi. Fakat henüz büyük bir stüdyo ile anlaşılmış değil. Her halükarda Hollywood bu hikâyenin yüksek bütçeli sinema filmini yapmakta gecikmeyecektir...