Amerikan Sinema Bilimleri ve Sanat Akademisi'nin geçen hafta "Sinema tarihinin yeni ufuklar açan bir modernisti" olarak onurlandırdığı efsane yönetmen Jean-Luc Godard, yeni filminde iletişimsizlik sorununu ele alacak...

Geçen hafta dağıtılan Oscar Onur Ödülü'ne ünlü yönetmen Francis Ford Coppola ve unutulmaz aktör Eli Wallach ile birlikte değer görülen Godard, beklendiği gibi Los Angeles'ta düzenlenen ödül törenine katılmadı. Coppola'nın, Hollywood geleneğini ve sistemini öven bir konuşma yaptığı gecede Akademi Başkanı Tom Sherak "Jean-Luc Godard ne yazık ki bu gece aramızda değil. Ancak yokluğu hiçbir şekilde onun çalışmalarına duyduğumuz saygıyı ve takdiri azaltmaz" diye konuştu.

Die SonntagsZeitung gazetesine verdiği röportajda ise Godard, ödül törenine katılmaması ile ilgili olarak; ödülün kendisi için bir anlam ifade etmediğini, Los Angeles'ın çok uzak olduğunu, Amerika vizesi için gereken kâğıt işlerine katlanamadığını ve okuması gereken şeyler olduğunu söyleyerek yetkililerin postayla gönderecekleri Oscar için evinde yer açtığını belirtti ve ekledi: "Akademi illaki bana ödül vermek istiyorsa, bırakın versin. Fakat bu bana çok ilginç geliyor. Kendi kendime şunları soruyorum: Acaba hangi filmlerimi seyrettiler? Gerçekten de filmleri mi biliyorlar mı? Ödüle 'Governor's Award' (Valilik Ödülü) diyorlar, bu durumda bu ödülü bana Vali Arnold Schwarzenegger vermiş oluyor?"

Fransız yeni dalgasının 79 yaşındaki auteur yönetmeni Godard geçtiğimiz Mayıs ayında son filmi ile katıldığı Cannes Film Festivali'nde ismini 'Adieu au Langage' olarak açıkladığı yeni projesinin detaylarını da açıkladı. Artık aynı dili konuşamayan bir adamı ve onun eşini anlatacak olan yeni filmde, çiftin köpekleriyle yürüyüşe çıktıkları bir gün köpek birden araya girip konuşmaya başlayacak... Godard, muhabirin filmde yıldız olacak mı sorusunu ise, "Eğer filme biraz para yatırırlarsa olur. Humphrey Bogart ve Ava Gardner gibi oyuncular olsa hemen çekimlere başlardım. Bu harika olurdu. Onlar tanrıydı. Artık kimi oynatabilirim ki?" diye cevapladı. Muhabirin Scarlett Johansson örneğiyle gülmeye başlayan ve "Hayır, hayır, ona ticaret deniyor" şeklinde konuşan Godard, daha doğal olması için filminde kendi köpeğini oynatmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Sinemanın devrimcisi olarak da bilinen Godard, sinemada devrim olarak görülen 3D teknolojisi hakkında da konuştu. Henüz 3D çekilmiş herhangi bir film seyretmediğini ama bu teknikle yakından ilgilendiğini belirten Godard, "Hatta belki de yeni filmimi 3D bile çekebilirim. Yeni ortaya çıkan teknikler her zaman hoşuma gitmiştir. Çünkü henüz kuralları konulmamıştır. Bu yüzden her şeyi yapabilirsiniz." şeklinde konuştu.