1937-38 Dersim harekâtıyla birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızların, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluşmasını anlatan İki Tutam Saç: Dersim’in Kayıp Kızları, 26 Kasım’da vizyona giriyor.

02 Mart 2010’da Cemal Reşit Rey Gösteri Merkezi’nde İstanbul Galası, 05 Haziran’da Almanya Köln kentinde Avrupa Galası, 19 Haziran’da Tunceli’de Dersim Galası yapılan Belgesel Film İki Tutam Saç: Dersim’in Kayıp Kızları, 26 Kasım’da sinemalarda gösterime giriyor.


1937-38 Dersim harekâtıyla birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın üç yıl boyunca 20 ilde yaptığı araştırmalar sonucunda bugün 80’li yaşlarını süren Huriye ve Fatma’nın askerler tarafından alınışlarını, suskunluklarını, travmalarını ve ailelerine kavuşma süreçlerini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da kardeşlerine miras kalan iki tutam saçla perdeye yansıyor...


Filmde evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziğini Mikail Aslan’ın yaptığı, metnini Sema Kaygusuz’un yazdığı belgeselde seslendirmeyi oyuncu Jülide Kural yaparken, Şevval Sam da kendi bestesi olan “Yol Türküsü” ile yüreklere bıraktığı ince sızı ile yer alıyor.