Radikal Gazetesinin İngiliz Observer'dan aktardığı habere göre, ilk üç boyutlu filmi 'The Invention of Hugo Cabret'in çekimlerini sürdüren efsane yönetmen Martin Scorsese, 3D'yi fazlasıyla sevmiş. Gazeteye verdiği röportajda, "Üç boyutu daima sevmişimdir. Demem o ki burada üç boyutlu duruyoruz. Üç boyuttayız. Üç boyutlu görüyoruz. Öyleyse niye olmasın?" diyor.

Tıpkı Jean-Luc Godard gibi sinemada yeni olanın peşinden gitmekte sakınca görmeyen ünlü yönetmen, 3D cazibesinin çekim alanına girmiş bile. Shepperton stüdyolarındaki zorlu bir çekim gününün sonunda Scorsese üç boyutun sunduğu imkanlardan hakikaten de heyecanlanmış şekilde: “Her çekim sinemayı yeniden düşünmek, hikayeyi yeniden düşünmek . Bir çekimi her tasarladığınızda ve bir kamera hareketini çalıştığınızda tam bir Rubik Küpü söz konusu. Fakat kendi içinde bir güzelliği de var. İnsanlar hareket eden heykellere benziyor. Heykel gibi hareket ediyorlar, sanki heykel canlanmış gibi. Dansçılar gibi...” diyor.

Bir Bir Fetişisti
Sinema tarihine armağan ettiği kült yapımların yanı sıra, yöneticisi olduğu Dünya Sinema Vakfı aracılığıyla bugüne dek ihmal edilen eski filmleri dijital teknoloji yardımıyla restore edilmesini sağlayan Scorsese, Metin Erksan’ın yönettiği 'Susuz Yaz' filminin restore edilmesine önemli katkılarda bulunan isimlerin başında geliyor. Hal böyle olunca, kendini 'bir film fetişisti' olarak görmesine şaşmalı.

Video icat edilmeden önce eski filmleri bulmanın ne kadar zor olduğunundan bahseden Scorsese, “Eskiden bir filmin projektörden yansırken çıkan sesini dinlemeyi çok severdim. Ve size o filmin 35 milimetre mi 16 milimetre mi olduğunu söyleyebilirdim. Bir tür transa geçmek gibiydi bu.” diyor.

Televizyonda da Başarı Kazandı
Sinemaya bu kadar tutkuyla ve derinden bağlıyken, Scorsese’nin son dönemdeki başarılarının bazılarını televizyonda kazanması şaşırtıcı. Bir mecra olarak televizyondan hoşnut: “1960’ların ortasında yapmayı umut ettiğimiz şeyi sağlıyor... Bir hikâyede uzun uzun karakter geliştirme lüksüyle birlikte televizyon bir tür özgürlük ve başka bir dünya yaratma imkanı veriyor.” Yönetmenin son zamanlardaki en dikkat çekici projesi HBO için yaptığı ‘Boardwalk Empire’ ve dizi ABD’de epey popüler olmuş durumda (Bu ülkemiz için de geçerli). Scorsese, The Sopranos’un yazarı Terence Winter’ın yarattığı ve kendisinin yapımcısı olduğu (ilk bölümünün yönetmenliğini de yaptı) diziyi, “Amerikan tarihinin ya da Amerikan kültürünün diyeyim, destansı bir manzarası” sözleriyle anlatıyor.

‘Sıkı Dostlar’ da Çekilebilir
Boardwalk Empire’ın başarısından hemen sonra, senarist Nicholas Pileggi, ‘Sıkı Dostlar’ın televizyon versiyonunun da yolda olduğunu ima etti. Bu ihtimali Scorsese de kabul ediyor.

Öte yandan Scorsese’nin yazar ve yorumcu Fran Lebowitz hakkındaki yeni belgeseli bir Amerikan televizyonunda Google Page Rankingömiyerini yapmaya hazırlanıyor. Andy Warhol’ün Interview dergisinde kariyerine başlayan Lebowitz, Scorsese’nin filminde sokaklarda yürürken ve çeşitli mekânlarda otururken konuşuyor. Bunun ardından George Harrison hakkındaki Living the Material World gelecek ve bir nevi Scorsese’nin öncüsü olduğu ‘rock-belgesel’ formatına dönüş anlamı taşıyacak.

Küçük ekranın estetik sınırları yok mu? Sözgelimi Boardwalk Empire büyük ekranda, hayal gücünün ilk ateşleyicisi olan sinemalarda daha iyi olmaz mıydı? Scorsese bu soruyu, “Bu dizi senin küçük ekran için yapılıyor. Fakat film gibi çekiyoruz. Ve biliyor musun, o küçük ekranlar o kadar da küçük değil artık.” diye cevaplıyor.