İlk tanıtımları ‘Beyazperdede ilk Alevi açılımı’ başlığı ile yapılan Saklı Hayatlar filminin Kasım ayının başında başlayan çekimleri hız kesmeden devam ediyor. Alevilerin hayatın farklı alanlarında yaşamak zorunda kaldıkları sıkıntıları, perde ardında kalan zorlukları, sinemaya yansıtma hedefiyle yola çıkan filmin yönetmeni ve senaristi A. Haluk Ünal. Ünal’ın ilk uzun metraj sinema filmini “Türkiye’nin tüm saklı hayatlarını örnekleyen Alevi kimliğinin dramı, Sünni çoğunluğun da trajedisidir.” sözleriyle ve “Birbirimizin acılarını hissedemezsek yaralarımızı saramaz, iyileşemeyiz” temasıyla özetliyor.

1980’de Çorum katliamı sonucu, İstanbul’a göç eden bir Alevi ailenin hikâyesinden yola çıkan Saklı Hayatlar, sıradan insanların yaşadığı kimlik çatışmalarının yol açtığı gerçek bir trajediyi ele alıyor. Kültür Bakanlığı Fonu’ndan da destek alan filmin yapımcılığını ise Dramaİstanbul Film Atölyesi üstleniyor.
Çekimlerde iki haftayı geride bırakan filmin kadrosunda Ceren Hindistan , Yusuf Akgün, Laçin Ceylan, Zerrin Sümer, Ahmet Mümtaz Taylan gibi tiyatro ve sinemadan tanıdığımız oyuncular yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Sis ve Gece ve Beynelmilel filmleri ile 2 Altın Koza ödülü alan Gökhan Atılmış üstlenirken, müziklerinde ise Cem Yıldız’ın imzası olacak.

“Uzun yıllardır bu topraklarda yaşatılan ama şimdiye kadar sinemada yeterince konu edilmemiş bir ayrımcılıktan yola çıkıyoruz. Gündelik ve ulvi hayatın, aşkın ve evlat sevgisinin kesiştiği noktada, kimliksel önyargılar yumağının yol açtığı trajediyi görselleştirmeyi hedefliyoruz.” diyen Ünal’a göre, “Anadolu’nun farklı kimliklere sahip insanları olarak resmi tarihin, resmi ideolojinin bize bellettiklerini bir kenara koyup birbirimizin gerçek acılarını, karşılıklı önyargılarla birbirimize çektirdiğimiz tüm acıları dinlemeye ve paylaşmaya başlamanın zamanı artık”…


Filmin Mart 2011’de vizyona girmesi planlanıyor.