Yavuz Turgul, dün vizyona giren son filmi “Av Mevsimi”nde Cem Yılmaz ve Şener Şen gibi iki farklı kuşaktan komedi oyuncusunu karşı karşıya getiriyor. Ancak bunun ‘dramatik polisiye’ içinde harmanlamış olması belki de en dikkat çeken şey. Öyle ki Şener Şen, belki çoktan ciddi rollerin altından da kalkabileceğini kanıtladı ancak stand-up arka planlı Cem Yılmaz henüz “Hokkabaz”daki (2006) ‘ortaya karışık’ performansı dışında böyle bir belge sunmadı bizlere.

Ancak “Av Mevsimi”ndeki Deli lakaplı İdris karakteriyle bunu uygulama fırsatı buluyor. İşte sinema yazarlarına şu ana kadar komedi kimliğiyle tanıdığımız oyuncunun hangisinde, dramatik rollerde mi, yoksa eğlenceli rollerde mi daha başarılı olduğunu sorduk. Genel kanı oyuncunun her iki alanda da sırıtmadan yeteneğini gösterdiği yönünde...

Mehmet Açar (GAZETE HABERTÜRK Sinema yazarı):
“Komediden vazgeçmesin”

Bu işin komedisi dramı olmaz, oyuncu oyuncudur. Mantıklı olan cevap bu. Ama ben gönlümden geçen cevabı vereceğim: Türkiye'de bir sürü iyi aktör var ve Cem Yılmaz da onlardan biri. Ama güldürü konusunda onun kadar yetenekli birine rastlamak zor. Seyirciyi ekranda olsun, sahnede olsun bu kadar rahat güldüren bir oyuncu 40 yılda bir anca gelir. Arada böyle dramlarda mutlaka oynamalı. Ama bunu yaparken, komediden de asla vazgeçmesin.

Uğur Vardan (Radikal gazetesi sinema yazarı):
“Cem Yılmaz’daki cevheri biliyorduk”

Bildiğim kadarıyla 'oyuncu' tanımının içine komedi de giriyor, dram da. Evet, Cem Yılmaz geçmişte daha çok güldüren filmlerle karşımıza çıkmış olabilir ama ondaki cevheri zaten biliyorduk. O da, “Av Mevsimi”nde bu bilgimize ihanet etmemiş gözüküyor. Toparlarsak, komik ya da ciddi, her türlü iyi oyunculuk gösterisi kabulümüzdür. Bu elbette ki Cem Yılmaz için de geçerli...

Alin Taşçıyan (Star gazetesi sinema yazarı):
“Her türlü rolün altından kalkabilir”

Cem Yılmaz, hakikaten ‘komik’ bir adam. En basit espriyi bile izleyene kahkaha attıracak şekilde yorumlayabiliyor. Hayatı mizah çerçevesinden algılayabiliyor, kendi de sürekli gülüyor! Onun güldürme yeteneği bir paylaşım aynı zamanda! Oyunculuğunu da stand-up komedyenlik çizgisinde geliştirdi. Ancak “Yahşi Batı”da (2010) Türkiye'deki belden aşağı mizah düzeyine doğru çekilmesinden kaygı duydum. "Av Mevsimi"nde ise onun dramatik bir karakteri de gayet iyi canlandırabileceğini gördük. Ben Cem Yılmaz'ın her türlü rolü üstlenmesinden, her alanda film çekmesinden yanayım ki mizahını ve sinemasını böyle geliştirebilir zaten.

Kerem Akça (HABERTURK.COM sinema yazarı):
“Türkiye’nin Peter Sellers’ı diyebiliriz”

Usta oyuncu Peter Sellers da kendisini komedi oyuncusu olarak kabul ettirmesine karşın dramatik rolleriyle de anılmıştır. Bu ışıkta kaba komedi kimliğinin yanı sıra “Dr. Garipaşk” (“Dr. Strangelove”, 1964) ve “Bir Yerde”deki (“Being There”, 1979) performanslarıyla da yer eden bir karakter oyuncusuna dönüşmüştür zamanla. Cem Yılmaz da “Av Mevsimi” sayesinde komedi kimlikli bir karakter oyuncusu olacağını ispatlıyor. Komedinin her alanının yanında başka türlerde de kendisi için yazılmış karakterlerde sonuç verecek kalibreye sahip kendisi. Türkiye’nin Peter Sellers’ı diyebiliriz onun için.