Rus besteci Çaykovski'nin 1891 yılında bestelediği son balesi 'Fındıkkıran', 3D olarak beyaz perdeye taşınıyor.

Fragman için tıklayınız.
Üç boyutlu Fındıkkıran filmi, 73 yaşındaki Rus yönetmen Andrey Konçalovskiy tarafından yapıldı. "Her bir yetişkinin çocuk-gibi bir ruhu vardır" diyen Konçalovskiy, 40 yıldır bekleyen bir projeyi sonunda gerçekleştirebildiğini ifade ediyor. ABD'de üç boyutlu olarak gösterime giren film, diğer ülkelerde yılbaşına doğru sinema severler ile buluşacak. Çaykovski'nin klasik masal tarzı eserini modernize ettiğini ifade eden filmin hem yönetmeni ve yazarı Andrey Konçalovskiy, karakterlerde de bazı değişimler yaptığını ifade ediyor.
Konçalovskiy filmin senaryosunun ilk versiyonunun 1960'da yazsa da yönetmen Anthony Asquith'in ölmesi üzerine proje rafa kalkmış. İlk senaryoda zamanla yapılan değişikler ile 40 yıl aradan sonra Fındırkkıran üç boyutlu olarak beyaz perdeye taşınıyor.
DÜNYANIN EN ÇOK SAHNELENEN ESERLERİNDEN BİRİ
Filmde Elle Fanning, 9 yaşındaki Mary'yi canlandırıyor. Mary, yılbaşında hediye olarak amcasından büyülü bir Fındıkkıran hediyesi alıyor. Yılbaşından canlanan Fındıkkıran, Mary'yi kötü Fare Kral'ın yönetimindeki yaşayan oyuncakların dünyasına götürüyor.
Fındıkkıran, Rus besteci Çaykovski'nin 1891 yılında bestelediği son balesidir. İlk defa 1892'de St. Petersburg'da sahnelenen Fındıkkıran Balesi, yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir. Dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisidir.