Çapkınlıklarıyla ünlü İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin skandal haberlerine bir yenisi bu sefer sinema dünyasından eklendi.

Berlusconi'nin, yakın arkadaşı Bulgar aktrist ve yönetmen Michelle Bonev'in 'Goodbye Mama' (Hoşçakal Anne) filminin Venedik Film Festivali'nde gösterilmesinde ve hatta filme ödül verilmesinde katkısının olduğu iddiaları, ayrıca aralarında Bulgaristan Kültür Bakanı Vezhdi Rashidov'un da olduğu 32 kişilik film ekibiyle festivale katılması için İtalyan devlet kasasından yaklaşık 400 bin avro harcanması İtalyan yargısı tarafından incelemeye alındı.

İtalyan ve Bulgar medyasında çıkan haberlere göre; İtalya Kültür Bakanı Sandro Bondi ve bakanın sinemadan sorumlu vekili Nicolo Boreli arasında yapılan telefon görüşmelerinin kaynak gösterildiği olay, Başkan Berlusconi'nin Bonev'in filminin Venedik Film Festivali'nde gösterilmesini ve 'uydurma' bir ödülle ödüllendirilmesini Kültür Bakanından bizzat talep ettiğinin ortaya çıkmasıyla patlak verdi.

İki ülke arasında diplomatik krize yol açan bu durum, İtalyan yetkililer tarafından "Film için tek kuruş ödenmemiştir" denerek reddedilirken, Bulgaristan Kültür Bakanı Vezhdi Rashidov, film ekibinin seyahat masraflarınının tamamının İtalya tarafından karşılandığını belirtti.

Filmin Venedik Film Festivali'nde geçen yıl ilk defa verilen “Kadın Hareketi Ödülü”nü almasının yanı sıra, devlet televizyonu RAI'ye yüksek bütçeli bir Hollywood filminin neredeyse televizyon gösterim hakkına eşit olan 1 milyon avroya satılması da kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

1932 yılından beri ödül dağıtan dünyanın en eski film festivalinin tarihine kara bir leke olarak geçen bu olay, siyasilerin sinemada ne denli etkin olduğunun açık bir göstergesi olarak yorumlanıyor.