Çin'in Şanghay şehrinde 'Sedd-i Neva' (Seddin Sesi) adlı Türk filmi günleri başladı. "İstanbul Boğazından Çin Seddi'ne uzanan Türk filmi günleri" sloganıyla yapılan etkinlik çerçevesinde, dünya çapında birçok ödül almış altı film gösterilecek.

Organizasyonun proje koordinatörü Burak Çalıcıoğlu yaptığı açıklamada, kültürleriyle farklı iki köklü medeniyetin, aralarındaki binlerce kilometrelik mesafeye rağmen birbirlerini daha iyi tanıması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Çalıcıoğlu, Türkiye'de yapılan Çin sinema günlerini hatırlatarak, Çin'de bu yıl ilki düzenlenen 'Sedd-i Neva' Türk filmi günlerinin, iki köklü kültürü daha da yakınlaştıracağını kaydetti.

ALTI TÜRK FİLMİ
Etkinlikte gösterilecek filmlerin yönetmenlerinin ve birçok oyuncusunun da katıldığı Türk filmleri günleri, 11 Aralık'a kadar devam edecek.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen etkinliğe 'Kız Kardeşim', 'Sonbahar', 'Pandora'nın Kutusu', 'Hayattan Korkma', 'Usta' ve 'Başka Dilde Aşk' filmleri katılıyor.