17 Aralık 2010’da vizyona girecek olan 'Çakal' sinema filminin başrolünü üstlenen, setteki ustaları Uğur Polat ve Erkan Can’dan performansına yönelik 'dönüm noktası' yorumuyla övgüler alan İsmail Hacıoğlu, canlandırdığı Akın karakterinin en etkilendiği yanının çok az konuşması olduğunu söyledi. Hacıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Akın karakterinin beni en çok etkileyen özelliği hiç konuşmuyor olması. Yani az konuşuyor olması. Bana kalsa hiç konuşmayacaktım. Konuşmasam da olurdu yani, öyle bir yanı var, o çok etkiledi beni ilk okuduğumda. İçinde varolmak zorunda olduğu dünyayla ilişkisi o kadar kopuk ki, söyleyecek sözü yok sanki. Beyninin içindeki soruların, düşüncelerin hiçbirine yaşadığı dünyadan cevap yok ki... Neden konuşsun?"

Hacıoğlu, ustalarından performansına yönelik gelen övgülere ise "Ustalarımla, ağabeylerimle aynı seti paylaşmak benim için onur. Öyle büyükler, öyle üstünler ki bir yandan karşılarında oynarken bir yandan da hayran kalmadan duramıyor insan. Bir o kadar da çaba sarfediyor, onlara yaklaşabilmek için... Bu nedenle, bir oyunculuk şöleni bekliyor izleyiciyi. Kaliteli görsellik de cabası” diyerek karşılık verdi.