.

2010'un son günlerinde şekillenmeye başlayan gişe rakamlarına göre izleyici en çok komedi filmlerini seyretti. 'Recep İvedik 3', 'Eyyvah Eyvah', 'Yahşi Batı', 'Çok Film Hareketler' ve 'Kutsal Damacana' filmleri toplamda 9 milyon kişiye ulaştı.


Sabah'ın haberine göre, izleyicinin en çok rağbet gösterdiği ikinci tür ise macera ve polisiye filmler oldu. Bu türdeki 'Ejder Kapanı', 'Eşrefpaşalılar', 'New York'ta Beş Minare' ve 'Av Mevsimi' filmleri 5.5 milyon izleyici topladı. Aralarında 'Romantik Komedi', 'Aşkın İkinci Yarısı' ve 'Yüreğine Sor' gibi yapımların bulunduğu aşk filmleri ise sadece 1 milyon seyirci tarafından izlendi. '3 Harfliler Marid', 'Cehennem 3D' ve 'Ada Zombileri Düğünü' adlı korku filmlerinin izleyici sayısı 270 bin oldu. Atatürk'ün hayatını işleyen 'Veda' ve 'Dersimiz Atatürk' ise 1 milyon 880 bin seyirciye ulaştı.

OSMANLI'YA İLGİ AZ
Osmanlı döneminde geçen filmlere sinema seyircisinin ilgisi az oldu. Osmanlı'dan kesitler sunan 'Mahpeyker' ve 'Nene Hatun' ile Menemen olaylarını konu alan 'Kubilay' filmlerini sinemalarda sadece 150 bin kişi seyretti.