Emek Sineması can çekişiyor. Beyoğlu’nda Emek Sineması, İnci Pastanesi ve Yeni Rüya Sineması’nın da içinde bulunduğu adadaki tarihi binaların yıkılarak yenilenmesi projesinin İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nce durdurulmasının ardından dün bilirkişi heyeti Emek Sineması’nda incelemelerde bulundu.

Bilirkişi heyetinin geleceğini haber alan ve tarihi sinemanın yıkılmasını istemeyen sinemaya gönül veren kalabalık bir grup Emek Sineması önünde eylem yaptı. Kendilerine 'İstanbul Kültür Sanat Varyetesi' adını veren yaklaşık 50 kişilik grup, bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı İstiklal Caddesi Yeşilçam Sokak üzerindeki Emek Sineması önünde toplandı. 'Emek bizim İstanbul bizim' yazılı pankart açan grup heyetin gelmesini bekledi.

'HEPİMİZ BİLİRKİŞİYİZ'

Grup adına bir açıklama yapan İstanbul Mimarlar Odası Üyesi Mücella Yapıcı, Emek Sineması’nın da aralarında bulunduğu tarihi binaların yıkılma kararının sürecini anlattı. Mimarlar Odası olarak yıkım kararını mahkemeye taşıdıklarını ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vererek bilirkişi heyeti oluşturduğunu aktaran Oda Başkanı Yapıcı, "Bilirkişi heyeti bugün incelemelerde bulunarak mahkemeye bir rapor hazırlayacak. Mahkemenin çok önemli bir aşamasındayız. İtiraz hakkımız saklı kalmak kaydıyla bilirkişi ve yargıya güveniyoruz" bilgisini verdi.

Beklenen bilirkişi heyeti ise saat 15.00 sıralarında gelerek incelemelerine başladı. Bilirkişi heyetinin binaya girmesiyle grup 'Hepimiz bilirkişiyiz' , 'Emek bizim İstanbul bizim' , 'Sermaye elini emeğimden çek' sloganları atıldı.