1 404 - 'Travesti' filmine travesti protestosu

Travestilerin yaşamını konu alan ilk Türk filmi 'Teslimiyet', 17 Aralık’ta, 15 kopya ile vizyona girecek. Filmin başrolündeki dört travestiyi, Beyoğlu barlarında çalışan gerçek travestiler canlandırdı. Travestileri film için eğiten oyuncu koçu Müfit Aytekin, Tarlabaşı’ndaki seti, "işlerimizi engelliyorsunuz" diyerek travestilerin basıp engellemeye çalıştıklarını söyledi.
Aytekin, "Seti kaldırmamızı istediler. İşlerinin kesildiğini düşündüler. Onların hikâyesini anlattığımızı söyledik, ikna oldular. Çekimler zordu. Sokaktaki kahvehaneler hep para istedi" dedi. Aytekin, "Travestiler hassas ve ani tepki veriyorlar. Filmde, kendi aralarında kullandıkları lubunya dilini öğrenmemize ve kullanmamıza yardımcı oldular" diye konuştu.


2 379 - 'Travesti' filmine travesti protestosu


PARA ALMADAN OYNADILAR

Oyuncu koçu ayrıca, filme Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek vermediğini travestilerin ücretsiz oynadığını ve bu sayede 15 kopya basabildiklerini söyleyerek, filmin çekimlerini Selanik Film Festivali’nde kazandıkları 20 bin Euro’luk ödül sayesinde tamamladıklarını belirtti.
Emre Yalgın’ın yönetmenliğini yaptığı film travestilerin zor yaşamını anlatırken güçlü bir aşk öyküsünü de seyirciye yansıtıyor. Görkem Kanbolat Arslan’ın erkek başrolü oynadığı filmde; Didem Soylu, Seyhan Arman, Buse Kılıçkaya ve Ayta Sözeri adlı travestiler rol alıyor.