Dito Montiel’in yönettiği ve Robert Downey Jr., Rosario Dawson, Chazz Palminteri ile Dianne Wiest’in oynadığı ‘Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu’ (A Guide to Recognizing Your Saints), Chantier Films dağıtımıyla gösterime girdi.

258541 - Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

Dito Montiel’in yarı otobiyografik romanı ‘A Guide to Recognizing Your Saints’ kitabından sinemaya uyarlanan film Montiel’in evini ve geçmiş yaşamını terk etmesi ve sonra tekrar evine geri dönmesini konu alıyor.

“Gerçek Bir Yaşam Hikayesinden...”

Modern zamanların “Mean Streets”i olan HAYATINDAKİ AZİZLERİ KEŞFETME KILAVUZU, New York’ta Astoria Queens’in sıcak, ter kokulu ve şiddet dolu caddelerinde yaşanan gerçek bir hayat hikayesi. Bu hikayede yaşananlar, sadece Dito Montiel’in hayatını değiştirmekle kalmayıp çevresindeki herkesin yaşamını etkiler.

258543 - Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

Hasta babasının, despot ruhlu arkadaşının ve tek koruyucusu Antonio’nun, adeta meydan savaşı yaşanan çevresinin ve gençliğin şehvet dolu baştan çıkarıcı arzularının arasında sıkışıp kalan Dito Montiel, oralardan çekip gitme ve bildiği, tanıdığı her şeyden uzaklaşma arzusunu zorlukla bastırabilmektedir. Günahlarının bedelini, ancak 15 yıl sonra Queens’e dönüp bir zamanlar yaşamını etkilemiş “azizler” ile yüzleştiğinde ödeyebilecek.

ÖDÜLLER
2006 Sundance Film Festivali En İyi Yönetmen
2006 Sundance Film Festivali En İyi Oyunculuk
2006 Venedik Film Festivali Isvema Ödülü
2006 Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası Ödülü

ELEŞTİRMENLERİN YORUMLARI
“Sundance Film Festivali’nde alıştığımız film türlerinden biri genç insanların ergenlikten yetişkinliğe geçiş öykülerini anlatan dürüst ve sağlam gözlemlere dayalı filmlerdir. Bu seneki festivalde, bu tarzın en iyi örneği Dito Montiel’in HAYATINDAKİ AZİZLERİ KEŞFETME KILAVUZU adlı çalışması oldu. Dito Montiel’in ilk yönetmenlik deneyimi olan ve kendi yaşamından yarı otobiyografik özellikler de taşıyan filmin, başkarakteri olan Dito’nun gençlik yıllarını Shia LaBeouf, 15 yıl sonraki yaşamını ise Robert Downey Jr oynuyor. İstikrarsız çevrelerde geçen “Mean Streets” drama geleneğine yepyeni bir hayat verme girişimi olarak kabul edilen filmin başarısı, sadece yönetmenin kalbine çok yakın bir materyal olmasından kaynaklanmıyor; aynı zamanda rahat ve akıcı stili ve aktörlerle çok iyi bir ilişki kurabilmesi sayesinde övgülerin çok daha fazlasını hak ediyor.”
A.O. Scott - NEW YORK TIMES

“Yıldızı parlayan yeni bir yönetmen ve sıradışı bir performans: ‘HAYATINDAKİ AZİZLERİ KEŞFETME KILAVUZU’nun baş tövbekarını oynayan Shia LaBeouf, Dito Montiel’in 80’li yıllar Queens’indeki zorlu koşullar altında geçen ergenlik yıllarından geriye kalan anılarını başarıyla ekrana taşıyor. Montiel’in kaleme aldığı kitabından uyarlanan filmde, geçmişinin aslında hiç de güzel olmadığını görüyoruz. Dito’nun yetişkinliğini oynayan Robert Downey Jr.’ın kötürüm babasıyla (Chazz Palminteri) olan diyalogu, filme çok güçlü bir duygusallık katıyor..”
Lisa Schwarzbaum - ENTERTAINMENT WEEKLY

“HAYATINDAKİ AZİZLERİ KEŞFETME KILAVUZU’nda Dito’nun geride bıraktığı insanların portresi Chazz Palminteri ve Dianne Wiest tarafından çok güzel çizilmiş. Filmi izlerken gözleriniz, Dito’nun kontrol edilemeyen tehlikeli arkadaşı Antonio rolündeki Channing Tatum’un üzerinde olsun. Fiziksel ve cinsel tehdit sızıntıları yayan gömleksiz Channing Tatum, Marlon Brando’nun ‘Streetcar’daki alanına gözünü dikmiş gibi…”
Peter Travers - ROLLING STONE


258545 - Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

YAPIM NOTLARI
“A Guide to Recognizing Your Saints” kitabı ilk olarak Şubat 2003’te Avalon Yayıncılık Grubu tarafından yayımlandı. Dito Montiel daha sonra filmin yönetmenliğini ve senaristliğini de üstlenerek bu gerçek yaşam öyküsünü filme uyarladı. Bu onun ilk filmiydi.

Film boyuncu iki ana hikaye var:

Birincisi, genç Dito’nun (Shia LaBeouf) ve içinde bulunduğu şiddet dolu yaşamdan uzaklaşmasının hikayesi. İkinci hikaye ise yıllar geçtikten sonra Dito’nun (Robert Downey Jr.) Queens’e geri dönüşünü ve onun gidişini hiç affetmeyen hasta babasıyla (Chazz Palminteri) arasını tekrar düzeltmeye çalışmasını konu alır.

Filmin müziklerinden oluşan soundtrack albümünde Cat Stevens’ın “Trouble” ve Ace Frehley of Kiss’in “Back in the New York Grove” gibi tanınmış şarkıları yer alır.

Filmin başrollerinde Oscar ödüllü Dianne Wiest ve Oscar adayı Robert Downey Jr ile Chazz Palminteri gibi ödüllü oyuncular rol alıyor.

Görüntü yönetmenliğini, “The Motorcycle Diaries”, “Clean”, “Intimacy”, “Pola X” ve “Irma Vep” gibi filmlerdeki sıradışı çalışmasıyla tanınan Eric Gautier üstlendi.

Filmin yapımcılarından Charlie Corwin daha önce “The Squid & The Whale”in yapımcılığını gerçekleştirmişti.

YÖNETMEN HAKKINDA
Doğma büyüme Queens Astoria’lı olan Dito Montiel, güvenlik görevlileriyle kavga ettiği için liseden atıldıktan sonra bu bölgede yaşanan “çılgınlıklardan bir bölümünü” kaleme alarak kitap haline getirdi ve Avalon Yayıncılık yayımlandı. Hardcore müzik yapan bir gruba katılarak karavanla turneye çıktı. Sonsuzluk ve ölümsüzlüğü aradığı bu turne sırasında bulabildiği her kamerayla kısa filmler çekti.

Kaliforniya’da bulunduğu sırada kitabı okuyan Robert Downey Jr, Montiel ile tanışarak film yapmasını teklif etti. Senaryo yazım tekniği konusunda hiç bilgisi olmayan Montiel, INT’nin “iç mekan”, EXT’in “dış mekan” olduğunu öğrendikten sonra senaryoyu yazmaya girişti. Bu senaryo daha sonra Sundance Senaryo Yazarları ve Film Yapımcıları Laboratuarı tarafından geliştirildi. HAYATINDAKİ AZİZLERİ KEŞFETME KILAVUZU, Montiel’in ilk filmidir.

Filmin Künyesi
Yönetmen: DITO MONTIEL
Senaryo: DITO MONTIEL
Görüntü Yönetmeni: ERIC GAUTIER
Kurgu: JAKE PUSHINSKY, CHRISTOPHER TELLEFSEN
Yapımcı: T. STYLER, T. SWORDS, C. CORWIN, C. MARKOWICZ
Kostüm Tasarımı: SANDRA HERNANDEZ
Yapım Tasarımı: JODY ASNES
Müzik: JONATHAN ELIAS, JIMMY HAUN, DAVID WITTMAN
Set Tasarımı: CHERISH MEGENNIS

Oyuncular
ROBERT DOWNEY JR., ROSARIO DAWSON, SHIA LABEOUF, CHANNING TATUM, DIANNE WIEST, CHAZZ PALMINTERI, ERIC ROBERTS, MELONIE DIAZ