Antalya Büyükşehir Belediyesi, Halkevleri, KESK, DİSK ve Turizm Çalışanları Derneği’nin organize ettiği Antalya 2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, AKM’de düzenlenen gala gecesiyle başladı. Galada emek mücadelesinde yer alan bazı isimlere plaket verildi.Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Deniz Filiz’in katıldığı törende, yakın zamanda hayatını kaybeden sendikacı Ali Demir Türkmen adına eşi Hafize Türkmen’e, merhum sendikacı Recep Koç adına torunu Bahar Koç’a, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Ali Bozkurt adına Sevgi Gökden ile Özkan Büyükkurt’a plaket ve çiçek verildi.


Başkan Vekili Deniz Filiz, Türkiye ve dünyadaki emekçilerin mücadelelerini izleyicilerle buluşturmak ve işçi film yapımını özendirmek amacıyla gerçekleştirilen festivalin Antalya’da da düzenlenmesinin Büyükşehir Belediyesi’nin emekçilere verdiği önemi gösterdiğini kaydetti. Festivalin büyük bir anlam taşıdığını belirten Filiz, “Kriz, işsizlik, güvencesizlik ve emek mücadelesinin yer aldığı 43 film izleyicilerle buluşacak. Ayrıca bazı filmlerimiz 6 ilçemizde gösterime girecek. Emeği geçen herkesi çok teşekkür ederim” dedi.


Konuşmaların ardından, Ahmet Özer’in yönettiği gala filmi “Gördüğümüz Kendi Yüzümüzdür: Tekel Direnişi” izleyicilerle buluştu.


Festival filmlerinin gösterimleri AKM Perge Salonu, Yenimahalle Kültür Merkezi ve Eğitim-Sen Salonu’nda devam ediyor. Festival 19 Aralık gecesi sona erecek.


FESTİVAL FİLMLERİ


Festival süresince “Sultan”, “Çotanak yolunda”, “Bölge”, “Direniş Limanı”, “Yaşamak Bir Ağaç Gibi”, “Ölüm Elbisesi: Kumalık”, “Gördüğümüz Kendi Yüzümüzdür-Tekel Direnişi”, “İncir Çekirdeği”, “Efendisizler Ülkesi”, “Fidel, Anlatılmamış Tarih”, “19 Ocaktan 19 Ocaka”, “İşkenceye Tolerans”, “İşçiler Paydos”, “İncir Çekirdeği”, “Utanç”, “Barış Tohumları”, “Yoldan Çıktık”, “Cennetteki Gölgeler”, “Başka Dilde Aşk”, “Mükellef”, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”, “Sonbahar”, “Coca Cola davası”, “Dibe Vuran Yarış”, “68 Mayısı Hatırası”, “Halkla Dayanışma Derneği-Hak-Der”, “Bekle Beni Darağacı-Sivas'ın Hikayesi”, “Somers Kasabası”, “İki Dil Bir Bavul”, “Kuhle Wampe ya da Dünyanın Sahibi Kim”, “Kırmızı Kalem” adlı filmler gösterilecek.


Ayrıca “Tersi ve Yüzü”, “Kahpe Devran”, “Duma Duma Dum”, “Esma”, “Nakit”, “Karun ve Çöp Kutusu”, “Bedel”, “Oyuncu” ve “Sessiz Sinema” adlı kısa filmler de izleyicilerin beğenisine sunulacak.