Uzun zamandır merakla beklenen 'Tron Efsanesi' sonunda ülkesi ABD'de vizyona girdi. En son görsel teknolojiyi vaat ettiği reklam kampayalarıyla dikkatleri üzerine çeken film, ilk hafta sonunda 43.6 milyon dolarlık bir hasılat elde ederek, 16,7 milyon dolarla aynı gün vizyona giren 'Ayı Yogi'nin önünde gişenin zirvesine yerleşti.

170 milyon dolarlık bütçesiyle ilk Tron'dan 28 yıl sonra yenilenmiş ve abartılmış görsel efektlerle tekrar vizyona giren 'Tron Efsanesi', gişede neredeyse batan ilk filmin intikamını almış gözüküyor. Fakat yine de geçen sene 3D vizyona giren ve ilk hafta sonunda 77 milyon dolar gişe hâsılatı yapan Avatar'ın çok gerisinde.

Film hakkında gelen ilk eleştirilerse pek de iç açıcı gözükmüyor. Büyüleyici görselliği, uçuk 'light cycle' (motorsiklet) sekansları, gençleştirilmiş Jeff Bridges ve Daft Punk'ın müziklerine rağmen film, film eleştirisi veritabanı Rottentomatoes'da ancak %49'luk bir beğeni oranı yakalamayı başarabildi.

Yavaş bir akıcılığa, donuk bir oyunculuğa ve aksak bir senaryoya sahip olduğu yönünde gelen ilk eleştirilerle birlikte film, bazı eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuş durumda. Fazla şişirilmiş bir balona benzetilen film, aslında ilk gösterimden sonra yapılan eleştirileri doğrular nitelikte olduğundan aslında pek de şaşkınlık yaratmadı. Bağımsız sinema sitesi Indiewire'dan Erik Kohn filmi "bir hiçlik gösterisi" olarak nitelerken, Hitflix'ten Drew McWeeny'e göre film büyük bir hayal kırıklığı: plastik, sahte ve tamamen ruhsuz.

Yabancı basında bunlar olurken bizler 'Tron Efsanesi'ni biraz daha bekleyeceğiz çünkü film ülkemizde 28 Ocak 2011'de vizyona girecek.