Hollywood'un dahi senaristi Charlie Kaufman (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), senaryosunu yazdığı 'John Malkovich Olmak' ve 'Tersyüz' (Adaptation) filmlerinde beraber çalıştığı yönetmen Spike Jonze ile yeni bir projeye başlamak üzere...

Pek ortalıkta gözükmeyen, fazla röportaj vermeyen, uzun aralıklarla sağlam işler üreten Kaufman'ı en son 2008'de ilk yönetmenlik denemesi olan 'Synecdoche, New York' filmiyle izlemiştik. Kaufman bu sefer, sürekli çalıştığı iki yönetmenden biri olan Jonze'u (diğeri Michel Gondry) da yanına alarak henüz fikir aşamasındaki projesine bağımsız yapımcılardan destek arıyor. Henüz ortada bir senaryo olmadığı için detayları bilinmeyen projenin (ki bilinse bile bahsettiğimiz bir Kaufman senaryosu ise tarif etmenin zorluğunu da hesaba katmak gerek), Kaufman'ın son filminden sonra başladığı müzikal 'Frank or Francis'ten bağımsız olduğu söyleniyor.

Filmografisi dikkate alındığında yeni bir senaryosuyla heyecanlanmamanın mümkün olmadığı Charlie Kaufman'ın bu son projesi, umarız Philip K. Dick'in romanından uyarladığı ve henüz yapım şansı bulamayan 'A Scanner Darkly' projesine benzemez. Son olarak 'Frank or Francis' senaryosuyla Sony'nin ilgilendiğini de ekleyelim.