Variety'nin haberine göre Sony, yönetmenliğini Benjamin Heisenberg'in yaptığı Avusturya yapımı 'Der Rauber'in (Hırsız) yeniden çevrim haklarını satın aldığını açıkladı. Maratoncu ve aynı zamanda profesyonel bir banka hırsızı olan Johann Rettenberger’in Avusturya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir insan avından kaçış hikâyesini anlatan film, geçtiğimiz aylarda Filmekimi'nde de gösterilmişti.

İlk gösterimini Berlin Film Festivali'nde yapan ve festivalde Altın Aslan için yarışan film, ABD'de yerel festivaller dışında henüz gösterim şansı bulamadı. Buna rağmen filmin yeniden çevrim haklarını satın alan Sony, filmi banka soygunu hikayelerini seven ABD seyircisine orijinalinden önce ulaştıracakmış gibi gözüküyor. Sony daha önce de İsveç yapımı 'Ejderha Dövmeli Kız'ın yeniden çevrim haklarını satın almış ve filmi yönetmesi için David Fincher'a emanet etmişti.

Film, orijinalinde olduğu gibi gerçek bir olaya dayanarak yazılmış olan Martin Prinz'in kitabından uyarlanacak. Fakat henüz ortaya atılmış herhangi bir yönetmen ismi yok. Filmin yapımcılığını ise Laura Ziskin üstlenecek.

Banka soygunu filmlerine getirdiği özgün bakış açısıyla farklı bir yerde duran bu ilginç filmin konusu şöyle:


Johann bildiğiniz maraton koşucularına benzemez. Hapishanedeki hücresinde tekniğini kendi kendine geliştirmiş, mükemmel bir sporcu, profesyonel bir banka hırsızıdır. Tahliye edildikten sonra Viyana'da, kız arkadaşıyla kendine bir hayat kurar, bir taraftan maratonlara katılırken diğer taraftan da düzenli olarak banka soyar. Adrenalinin verdiği hazla sürekli hareket halindedir, ama eninde sonunda yetkililer peşine düşer. Johan, Avusturya tarihinde görülmemiş bir insan avından maraton ustalığıyla kaçabildiği kadar kaçacaktır...