GÖRÜNTÜLER

Ülkemizde 4 Mart 2011'de vizyona girecek olan 'Rango', 'Karayip Korsanları'nın iki büyük ismi, yönetmen Gore Verbinski ve Johnny Depp'i buluşturan ilginç bir animasyon.

Animasyon sektörünün ne denli yoğun emek ve çaba gerektirdiği bilinen bir gerçek, fakat aynı zamanda eğlenceli olduğu da su götürmez! Rango'nun kamera arkası görüntülerinden oluşan 'Kamera Arkası: Doğal Oyunculuk Deneyimi' isimli bir video, bu zorlu eğlencenin tüm ayrıntılarını vermesi açısından önemli.

Son dönemde seyrettiğimiz en orijinal ve komik fragmanlardan birine sahip olan film, daha önce pek denenmemiş bir teknikle, yani animasyon atmosferinin bir benzerinin kurulduğu gerçek sahnelerde, yönetmenin direktifiyle sahnelerin 'gerçek' birer kopyasını alan sesçiler ve oyuncuların mimiklerini ve referans noktalarını yakalayan animatörlerle kotarıldı.

Animasyon seslendirmenin, bir mikrofon önüne geçip konuşmakla halledilmediğini öğrendiğimiz bu görüntüler, Türkçe dublaj animasyonlarda neleri kaçırdığımızın da bir özeti aynı zamanda...