Nevi şahsına münhasır Amerikalı yönetmen David Lynch, iki şarkılık yeni albümü Good Day Today / I Know için çekilecek video klipleri farklı bir yöntemle seçiyor. Bu amaçla Genero.tv adlı yayın kuruluşuyla ortaklaşa bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmaya, şu ana kadar dünyanın her köşesinden yüzlerce hayranı başvurdu. Haberi Türkiye için çekici kılan öge ise şu: Onaydan geçip oylamaya sunulan klipler arasında İstanbullu müzisyen ve yönetmen Özüm Özgülgen’in çektiği Good Day Today versiyonu da var. Sürreel bir hayalet şehir olarak İstanbul fonunda tuhaf bir aşk hikâyesi çeken yönetmen Özgülgen’le videosunu konuştuk.

■ Bu videoyu çekmeye nasıl karar verdiniz?

En son “The Death of Tennessee Williams” adlı bir kısa metraj film çekmiştik. Bu iş araya kendiliğinden girdi. David Lynch’in Twitter sayfasında, single’ının video klipleri için yarışma açtığını okudum. “Yeni işimiz niçin bu olmasın?” diye düşündüm. Haberi 15 Aralık’ta görmüştüm, ayın 20’si katılım için son gündü. Biraz geç kalmıştık, yine de denemek istedim. Çekimleri iki günde bitirdik.

■ Daha önce kendi grubunuz Kitschcraft’a ve Melisa Doğu’nun şarkılarına video çekmiştiniz. Lynch gibi büyük bir yönetmene video çekmek ürkütücü gelmedi mi?
David Lynch fikri korkutucu olsa da, şarkısı korkutucu değildi. Sıcak ve umut veren bir havası vardı. Aslında The Death of Tennessee Williams’tan sonra yine stilize ama daha uzun, içinde diyaloglar olan bir film çekmek niyetindeydim. Good Day Today’i dinleyince, kafamdaki fikirlerin bu şarkıya uygun olduğunu hissettim. Bu video bir bakıma bizim için ön çalışma oldu. Gerçi tedirgin sayılırım, çünkü finale kalan videolar arasından kazananı bizzat David Lynch’in belirleyeceğini daha yeni öğrendim.

■ Yarışmayı kazanırsanız, sizinki Lynch’in resmi videosu olacak. Sizce David Lynch niçin klibi kendi çekmedi?
Müzik konusunda çok iddialı olduğunu sanmıyorum. Yani onun asıl işi sinema, müzik sonradan yaptığı bir keşif... Ama çok eğlendiği ortada.

■ Kısa metrajın dışına çıkmak gibi tasarılarınız var. Yönetmen olarak yapmak istedikleriniz ne?
Bir ucu sürreel, bir ucu hedonist diye tarif edilebilecek stilize bir tavrı tercih ediyorum. Anlatılmamış hikâyeler peşinde değilim; anlattığım şey gerçek de olsa, fantezi de olsa, onu zaman-mekân kavramlarına bağlı kalmadan sunmaktan yanayım. Bana zevk veren şey bu. Yönetmen, hikâyenin özünü inandırıcı olmayı kafaya takmadan da anlatabilir. Tıpkı David Lynch’in yaptığı gibi. Öte yandan beni Lynch’ten daha çok etkileyen yönetmenler var, Alfred Hitchcock ve Billy Wilder gibi.


MÜZİKTE EKSİK OLAN ŞEY TAVIR

“Benim için tek gerçek iş müzik” diyen yönetmen Özüm Özgülgen, İstanbul’un alternatif müzik gruplarından Kitschcraft’ın iki üyesinden biri. Yapmak istediklerini şöyle anlatıyor: “Özellikle sentetik seslerle yapılan müziklerde eksik olan şey tavır. İnsanlardan ya eğlenmeleri bekleniyor ya da belirli durumlar için müzik yapılıyor. Bunların arası büyük bir uçurum. Ben her türlü çalışmamda o uçurumu seçtiğim temalar, yazdığım sözler, hatta görüntülerle doldurabilmenin peşindeyim.”

WARHOL'UN FACTORY'Sİ İSTANBUL'DA

Özüm Özgülgen ve oyuncuları konservatuvar yıllarından tanışıyor. Andy Warhol’un Factory’de yaptığına benzer bir şekilde, neredeyse bütün projelerini birlikte yürütüyorlar. Geçen yıl Kara Büyü adlı albümüyle dikkat çek Melisa Doğu, oyuncu ve müzisyen. Tiyatrocu Barış Çakmak’ı ise Hanımın Çiftliği dizisinde de izliyoruz.