Hollywood’un Noel eğlenceleri ve sert kar fırtınalarıyla rekabete girdiği zorlu hafta sonundan 'Zor Bba 3' lider olarak çıktı. Ben Stiller’in damat Focker’ı, Robert De Niro’nun ise eski CIA mensubu kayınpederi oynadığı komedi serisinin üçüncü filmi, geçtiğimiz çarşambadan pazara kadar gişelerde 34 milyon doların üzerinde bir hasılat yapmayı başardı. Bu, 2004 yılında 46.1 milyon dolarla açılış yapan ikinci film 'Zor Baba 2'den (Meet the Fockers) daha düşük bir rakam ama 2000 yılında 28.6 milyon dolar hasılat getiren ilk film 'Zor Baba'dan da (Meet the Parents) daha iyi.

Kuşkusuz, Hollywood için parlak bir hafta sonu değildi. Çok büyük umutlar bağlanan '*****ver’in Gezileri' (*****ver’s Travel) cumartesi gösterime girdi ve iki günde beklenenin altında bir gişe geliri elde etti: 7.2 milyon dolar. Geçen haftanın zirvedeki filmi, üç boyutlu bilimkurgu 'Tron: Legacy', yüzde 54 oranında gerileyerek 20.1 milyon dolar hasılat yaptı.

Haftanın en büyük başarısını ise Coen Kardeşler’in 'True Grit' adlı filmi elde etti. Kimse 'True Grit'in hafta sonunda 25.5 milyon dolar hasılat yapmasını beklemiyordu. Beş günlük rakamları ise 36.8 milyon dolara kadar ulaşıyor. Joel ve Ethan Coen daha önce hiçbir filmleriyle böyle başarılı bir açılış yapamamışlardı. Daha önceki en başarılı açılışları 2008’deki 19 milyon dolar kazanan 'Burn After Reading'di.

Öyküye küçük Focker’ları da ekleyen 'Zor Baba 3' Türkiye’de olduğu gibi dünyada da iyi eleştiriler alamadı ama hafta sonu itibarıyla seyircileri memnun etmişe benziyor. Universal şirketinin başkanı Eddie Egan, "Seyirci bu karakterleri seviyor" diyor ve sonuçtan çok memnun olduklarını, önümüzdeki günlerde de artan bir ilgi beklediklerini belirtiyor. Noel ve kötü hava koşullarına eleştirmenlerin olumsuz görüşleri de eklenince, geçtiğimiz yılın aynı haftasına göre ABD gişelerinde yüzde 45’lik bir düşüş yaşandı. Bu arada 'Zor Baba 3' Türkiye’de ABD’deki kadar başarılı olamadı. Film Türkiye’de 2426 Aralık arasında 34.469 kişi tarafından izlendi ve en çok izlenen altıncı film oldu.

OSCAR AVCISI FİLMLER
Her yıl olduğu gibi Oscar ödüllerinde şanslı olan filmler yılın son haftalarında gösterime girdi ve başarılı sonuçlar aldı. 'The Fighter' gösterimdeki 3. haftasında da 8.8 milyon dolarlık bir hasılat yapmayı başardı. 'Siyah Kuğu' gösterime girdiği dördüncü haftada toplam 29 milyon dolara ulaşırken, haftayı 6.6 milyon dolarla kapattı. 'Zor Baba 3' gibi gişe filmlerinin eleştirmenler tarafından pek beğenilmemiş olmasının, Oscar adayı filmlerin gişede önünü açtığı düşünülüyor. 700 salonda gösterilen, 7 dalda Altın Küre adayı olan 'The King’s Speech'in 5. haftasında 4.6 milyon dolar kazanması da bu duruma bir başka örnek.

'TRUE GRIT'İN BAŞARISI

'True Grit', Charles Portis’in 1968 tarihli romanının uyarlaması. Babasının intikamını almak için federal bir görevliyle anlaşan inatçı bir genç kızın öyküsünü anlatan roman, ilk kez 1969 yılında sinemaya uyarlanıyor ve başrolünde de John Wayne oynuyor. Paramount stüdyosu yetkilileri, yeni 'True Grit'in beklediklerinin çok üstünde bir başarı kazandığının altını çiziyorlar. Eleştirmenlerden olumlu tepkiler alan filmi son anda daha geniş bir kitleye pazarlamaya karar vermiş olmaktan ötürü çok mutlular. 'True Grit'in Altın Küre tarafından yeterince değerlendirilememiş olması ise sürpriz olarak kabul ediliyor. 'True Grit'in başrolünde oynayan 61 yaşındaki Jeff Bridges’in listenin üçüncü sırasındaki 'Tron: Legacy' filminde de başrol oynaması ise haftanın bir diğer ilginç notu.

24 - 26 ARALIK ABD GİŞELERİ
1- Zor Baba 3 (Little Fockers) 34 milyon $
2- True Grit 25.6 milyon $
3- Tron: Legacy 20.1 milyon $
4- Narnia Günlükleri 3 10.8 milyon $
5- Ayı Yogi (Yogi Bear) 8.8 milyon $
6- Dövüşçü (The Fighter) 8.5 milyon $
7- Güliver’in Gezileri 7.2 milyon $
8- Siyah Kuğu (Black Swan) 6.6 milyon $
9- Karmakarışık (Tangled) 6.5 milyon $
10- Turist (The Tourist) 5.7 milyon $