583427 detay?1293091047 - Ünlü yönetmene 6 yıl hapis, 20 yıl sinema yasağı!
Geçen yıl 63. Cannes Film Festivali jüri üyeliğine davet edilen fakat İran'daki seçimlerde muhalefeti desteklediği gerekçesiyle cezaevinde olduğu için katılamayan ünlü İranlı yönetmen Cafer Panahi'nin yargılandığı dava sonuçlandı. Mahkeme Panahi'ye 'yönetime karşı çalışma' suçlamasıyla 6 yıl hapis ve 20 yıl sinema yasağı cezası verdi.

İran haber ajansı İsna'ya konuşan yönetmenin avukatı Farideh Gheyrat Panahi'ye 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 20 yıl boyuncu film yönetme senaryo yazma yapımcılık yapma ve yerli-yabancı basına demeç verme yasağı getirildiğini ve ayrıca yönetmenin ülkeden çıkışının yasaklandığını söyledi. Avukatı ayrıca kararın temyizi için üst mahkemeye başvuruda bulunacaklarını da belirtti.

PEK ÇOK ÖDÜL ALDI

İlk filmi 'Beyaz Balon'la katıldığı Cannes'dan Altın Kamera ödülü alan Panahi, daha sonra çektiği 'Daire' 'Ofsayt', 'Kanlı Altın', 'Ayna' gibi filmleriyle Avrupa'nın ve dünyanın pek çok önemli festivalinden ödüller kazanmıştı. 63. Cannes Film Festivali'ne davet edildiği halde katılamayışı uluslararası sinema dünyasında tepkilere neden olmuş ve festival boyunca başta Juliet Binoche ve Abbas Kiarostami olmak üzere pek çok sinema
cı İran'ı protesto etmişlerdi. Panahi ayrıca bu yıl düzenlenecek olan 61. Berlin Film Festivali'nin jüri üyeliği için davet almıştı.
.