İstanbul’un Sırları, belgeseli Beyoğlu Beyoğlu Sineması’nda gösterime girdi. Yönetmenliğini Enes Hakan Tokyay’ın yaptığı drama belgesel, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Belgesel ve Animasyon Yönetmenliği projelerinden.

Obscura Film’in yapımcılığında çekilen İstanbul’un Sırları, 8000 yıllık zenginliğin ve birikimin küçük damlalarını İstanbul aşıklarıyla buluşturuyor. Yetkin Dikinciler’in etkileyici anlatımı ve oyunculuğu ile çekilen belgeselde, Ayasofya’nın, Yerebatan Sarayı’nın, Kız Kulesi’nin, Süleymaniye ve Sultanahmet camilerinin daha önce duymadığınız hikâyeleri canlandırmalar eşliğinde gözler önüne seriliyor.


Belgeselin çekimleri İstanbul’un kalbi olan tarihi yarımadada gerçekleştirildi. Konular, İstanbul ile ilgili kimi az bilinen, kimi çok duyulmuş yüzlerce efsane ve hikâye arasından seçildi. İstanbul’un kuruluşundan itibaren tarihi süreçte ilgi çekebilecek karakterler, mekânlar ve konulara yer verildi.


İstanbul’un Sırları, dünyanın gözdesi bu şehrin, binlerce yıllık tarihini gözler önüne seren efsanelerden, ilginç hikâyelerden bir seçki sunuyor. 50 dakikalık belgeselde, Hazreti Süleyman’la Alina’yı, Fatih’le Eyüp Sultan’ı, Kanuni ile Mimar Sinan’ı, Hero ile Leandros’u, Medusa ile Perseus’u, Jüstinyen ile Theodora’yı, Anna ile Anemas’ı, Aziz Mahmut Hüdayi ile I. Ahmet’i buluşturan sırlar anlatılıyor.