Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ve Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırdığı 'Drina KöGoogle Page Rankingüsü'nün bulunduğu Vişegrad kentinde, ünlü yazar İvo Andriç'in Nobel ödülü kazanmasının 50. yıldönümü nedeniyle bir konferans düzenlendi.

Konferansa, Sırbistan'ın Kültür Bakanı Neboyşa Bradiç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Kültür ve Eğitim Bakanı Anton Kasipoviç ile yönetmen Emir Kusturica ve diğer yetkililer katıldı. Daha önce programa katılacağı açıklanan Bosna Hersek Federasyonu'nun Kültür Bakanı Grahovac ise Emir Kusturica'nın programa katıldığını ve protokole dahil edildiğini öğrenmesi üzerine konferansa gelmedi.

ANDRİÇ ANISINA 'DRİNA KÖGoogle Page RankingÜSÜ' FİLMİ ÇEKECEK

Kusturica, konferansta yaptığı konuşmada, 'Drina KöGoogle Page Rankingüsü' romanıyla tanınan Andriç'in anısına, kitap ile aynı ismi taşıyan bir filmin çekimini üstleneceğini söyledi.

Bu kapsamda Vişegrad'da öncelikle taş evler inşa edeceklerini belirten Kusturica, ''Bu evlerin görüntüsü ise Dubrovnik, Trebinye ve İstanbul'u anımsatacak. Bu filmin çekimini Andriç'e karşı bir borç olarak hissediyorum. İnşa edilmesi gereken evlerin projesini Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'e yakın zamanda sunacağım'' dedi.

Vişegrad'daki Drina KöGoogle Page Rankingüsü'nü tarihin en büyük tanığı olarak nitelendiren Kusturica, köGoogle Page Rankingünün etrafındaki evleri de gecekondulara benzetti.

Savaş döneminde kadınların sistematik tecavüze uğramasıyla ilgili açıklamalarıyla Bosna Hersek'teki basın tarafından savaş yıllarında sıkça eleştirilen Kusturica, Mayıs 2005'te Ortodoks olarak 'Nemanja' adını almıştı. Savaş yıllarındaki sözlerinden dolayı Kusturica'ya, Boşnaklar'ın yanı sıra Sırp ve Hırvatlar da tepki gösteriyor. Kusturica'nın bir süre önce Antalya'daki Altın Portakal Film Festivali'ne davet edilmesi Türkiye'de de tartışmalara neden olmuştu.

DRİNA KÖGoogle Page RankingÜSÜ
Sokullu Mehmet Paşa tarafından, 1571-1577 yılları arasında Mimar Sinan'a doğum yeri olan Vişegrad'da inşa ettirilen ve 'Mehmed Paşa KöGoogle Page Rankingüsü' olarak da bilinen Drina KöGoogle Page Rankingüsü, genişliği ve zerafetiyle görenleri büyülüyor.

Bosna Hersek'in ''ulusal anıtı'' olarak anılan bu köGoogle Page Rankingü, savaş zamanında üzerinde işlenen katliamlarla da sıkça dile gelmişti. KöGoogle Page Rankingünün, restorasyonu Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca yaptırılacak.

KöGoogle Page Rankingü, dünyada İvo Andriç'e Nobel ödülü kazandıran 'Drina KöGoogle Page Rankingüsü' adlı eserle tanındı. Eserinde, kronolojik olarak köGoogle Page Rankingünün etrafında yaklaşık 4 asır boyunca yaşayan insanların kaderlerini anlatan Andriç, bütün olayların ''dilsiz tanığı'' olarak ise Drina KöGoogle Page Rankingüsü'nü gösteriyor.