Onu ilk kez Turkcell reklamlarında 'Özgür Çocuk' karakteriyle tanıdık. Birçok sinema filminde ve dizi filmde oynadıktan sonra Ezel dizisinde canlandırdığı Cengiz karakteriyle oyunculuğu bir kez daha takdir gören Yiğit Özşener, HT Mag’a konuştu.

• Eskiden “Özgür Çocuk” derlerdi size şimdi Cengiz mi diyorlar?
Bir ara da ‘Dudaktan Kalbe’ dizisinden dolayı Cemil diyorlardı. Bu olay beni rahatsız etmiyor. İnsanların neden sevdiklerini tarif etme şekilleri güzel.

• Ezel dizisi için yeni bir çığır açtı deniliyor. Nedir farklı kılan bu diziyi?
Ezel bir şeylerin alışkanlığını değiştirdi. “Seyirci bunu istiyor, seyirci kafasını yormaz” gibi lafları sevmiyorum. Bu anlayışı yıktı. Ezel hikâyenin yapılış şekli, çekimleri, renkleri ve karanlığıyla o ezberi bozdu.

• Cengiz’in hâlâ saf mı kurnaz mı olduğu soru işareti olarak kaldı. Cengiz, özünde nasıl bir insan?
Şu an durumu çok askıda. Nereye gideceğini bilmiyor. Cengiz için her şey oyun. Kumar gibi. Hileyi de seviyor. Dolayısıyla, çok zeki, çok kıvrak, çok esnek. Uçlar arasında gidip gelebiliyor. Ama her şeyi oyun olarak algıladığı için dönem dönem dalgalanabiliyor.

• Karakter için nasıl bir gözlem yaptınız?
Ben hiperaktifim ama fırıldak değilim. Senaryo çok önemli. Hepimiz sadece senaryodaki kadar oynasak yeterdi. Bu dizide öyle bir ekip oluştu ki, herkes birbiriyle paslaşarak rolünü iki katına çıkardı.

• Bu rol yüzünden halktan tepki gördüğünüz oldu mu?
Arkamdan taş atan hiç olmadı. Bana da tuhaf geliyor. Eski Erol Taş hikâyeleri anlatılır ya başına gelmeyen kalmamış. İnsanlar yolda karşılaştıklarında “En yakın arkadaşına bu yapılır mı?” diyorlar ama bunu bile gülerek söylüyorlar.

• Önümüzdeki hafta vizyona girecek olan 'Aşk Tesadüfleri Sever' adlı filmde de rol aldınız. Nasıl bir rolde oynadınız?
Çocukluklarından beri tesadüflerin bir araya getirdiği iki kişinin kaçınılmaz aşk hikâyesini anlatıyor film. Ben Belçim’in oynadığı karakterle evlilik planları yapan adam rolündeyim.

• 11 Mart’ta gösterime girecek olan 'Kaybedenler Kulübü'nde de radyocu Mete’yi canlandırdınız. Nasıl bir film bekliyor izleyiciyi?
'Kaybedenler Kulübü'nü nereye koyacağımı bilmiyorum. Onu diğer filmlerle karşılaştırmak istemiyorum. Sinemada bu tip küçük insan hikâyeleri konu edilmez pek. Hikâyeler süslenip püslenip daha idealize hale getirilir. Burada hijyen ve ehlileşmiş bir durum yok, ne varsa o var. Öyle bir proje ki hüznün, aşkın, nefretin, terbiyesizliğin, hoşgörünün, kazanmanın, sevginin, kaybetmenin filmi diyebilirim.

• Filmin fragmanındaki öpüşme sahneleri yüzünden “Öpüşenler Kulübü” diye espri yapıldı. Rahatsız oldunuz mu?
Film boyunca öpüşmüyoruz. Filmin başından sonuna kadar öpüşmüyoruz. Biz her insan kadar öpüştük. Öpüşmüyorum diyen de yalan söylüyordur. Öpüşemiyordur.

• Bir de filmde grup seks sahneleri olduğu çok konuşuldu. Gerçekten var mı böyle bir sahne?
Hayır, orada bir aşk hikâyesi var. O kadar abartılacak bir şey yok. Onların kendi sosyal hayatlarında girdiği ilişkiler kadar bir şey var. Abartılacak bir sahne yok.

• Oyunculuk nedeniyle fırsat bulup evlenemiyorsunuz galiba? (Gülüyor)
Bedeli bu. Evlilik adayım da yok henüz. Kısmet bir yerde bekliyordur.

• Dizilerin ihracatıyla birçok isim değişik ülkelerde yıldız oldu. Sizin yıldız olduğunuz ülkeler var mı?
Çok şaşırtıcı. ‘Dudaktan Kalbe’yi Yunanistan’da yayınlayan Antenna TV’nin davetiyle Atina’ya gittim. Acayip ve garip bir ilgi var. Hatta oradaki ilgi Türkiye’den daha fazla. Çok beğeniyorlar. Sokakta yürümek bile zor. Ezel de şubat ayında Yunanistan’da başlayacak. Ezel geçenlerde de Dubai’de başladı. Çok tuttu...

'Tuncel Kurtiz Fareli Köyün Kavalcısı’dır. Peşinden herkesi sürükleyebilir'

• Ezel dizisinde ön planda Kenan İmirzalıoğlu var. Bir kıskançlık söz konusu mu?
Ha ha ha ha.... Bizi sette görseniz çok şaşırırsınız. Kimse inanmaz öyle ilişkimiz olduğuna. Herkes o kadar sıkı fıkı ki, dışarıdan birbirimizin gözünü oymak için beklediğimiz zannediliyor. Projenin ilk gününden şu ana kadar hâlâ birbirimizin oyunlarıyla tartışıyoruz. Fikir veriyoruz. Her set öyle değil. Çok şanslıyız o yüzden. Tuncel Kurtiz mesela bizim için Fareli Köyün Kavalcısı’dır. Peşinden herkesi sürükleyebilir. O kadar muhteşem bir adam.

• Güzel oyuncularla çalışıyorsunuz iki anlamda da...
Kadınlarımızın hepsi güzel. Bu kadar güzel kadınlarla iş konuşabildiğini düşünsene. Bu haftalık bir iş. Belli bir günde yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu temponun içinde de bu insanlarla çalışmak büyük avantaj.