TRON EFSANESİ (Tron Legacy)
Yönetmen: Joseph Kosinski / Oyuncular: Jeff Bridges, Michael Sheen, Olivia Wilde, Garrett Hedlund, Serinda Swan, Bruce Boxleitner / Tür: Bilimkurgu

Teknik yaklaşımıyla sinema endüstrisine ilham veren ve zaman içinde seyirci tarafından 'kült' ilan edilen nice filmin kaderi, ilkin gişede bozguna uğramak oldu. Walt Disney yapımı Tron (1982) da bu filmlerden biriydi. Buna karşın 30 yıla yakın zamanda hiç unutulmadı. O dönemde görsel efektleriyle ortalığı kasıp kavuran Star Wars'un gerçekmiş gibi görünen fantastik dünyası yerine, Tron video oyunlarının tamamen yapay dünyasını alternatif bir gerçeklik olarak sunan, bir tuhaf filmdi. Bugün vizyona giren devam filmi Tron Efsanesi, ilk bölümün deneysel etkisini taşımıyor ama gerçek oyuncularla dijital zeminleri buluşturmak adına, belki de ilk bölümde hayal edilenleri mükemmelleştiriyor. Tron'da video programcısı dahi bir genç olarak izlediğimiz Kevin Flynn (Jeff Bridges), görüşmediğimiz yılların uzun bir kısmını, bizzat tasarladığı dijital dünyaya hapsolmuş olarak geçirmiş. Şimdi, babasız büyümenin travmasını yaşayan oğlu Sam (Garrett Hedlund) de kendini aynı yerde buluyor. Ki orada, sakallar ve beyazlar içinde bir derviş hayatı süren Kevin, sistemin mükemmeliğinden sorumlu zalim kopyası Clu ile savaş halinde. Kısacası, 'insanın karanlık yönüyle savaşı', baba-oğul hesaplaşması gibi, çizgi romanlarda ve tabii Star Wars'ta bolca rastlanan meseleler, dileyenler için orada.

CİLALI ESTETİK MİRAS
Ama tıpkı Tron gibi üç boyutlu Tron Efsanesi de, bir 'görsel-işitsel' gösteri olmayı daha çok önemsiyor. Bu gösteriyi hazırlayan ekip, çocuk yaşta Tron'u izleyip etkilenmiş, 70'lerin robotlarına hayran, Star Wars kuşağı temsilcileri: Reklam filmlerinin sanatsal birer bilimkurgu gibi görünmesiyle meşhur Joseph Kosinski ve 70'lerin 'gelecekçi' hayallerini bugüne taşıyan müzik ikilisi Daft Punk. Haliyle Tron Efsanesi, geleceğe karşı geçmişte duyulmuş bir heyecanın özlemini taşıyor. Estetik ve işitsel bir mirasın cilalanmış, retro- şık hali. Daft Punk'ın kendi filmi Electroma'nın, sadece görüntü ve sesle anlam yaratma çabasından, elbette bir ışık yılı kadar uzak. Hollywood hikâye anlatmayı sever ve bu aralar da en çok süper kahraman hikâyelerini seviyor.