23198201299 - Bir 'bilim adamı filmi'

ÜÇ boyutlu sinema, yakın geçmişe kadar şundan ibaretti: Onuncu dakikasında mecburen ilginizi yitirdiğiniz, her nasılsa Hollywood usulü eğlenceden de yoksun, manasız hikâyeler. Boyut atlayan görüntü gösterisiyle de, anca 11 dakika kadar oyalanabiliyordunuz. Üç boyutlu filmler, zamanla bu 'konulu teknoloji pornosu' kimliğinden sıyrılmayı başardı. Artık Tim Burton filmlerini bile 3D izliyor, Lars von Trier'in ansızın karşımıza bir 'üç boyut manifestosu'yla çıkmasından endişe edebiliyoruz. Konuyu dağıtmayayım; Sanctum, 3D sektörünün 'ara bölgesi'nden çıkmış gibi görünüyor. Herhangi bir Hollywood macerasından beklenecek virajların çoğunu almasına rağmen, Sanctum'u 'gerçek bir film' olmaktan alıkoyan bir ruhsuzluk söz konusu.

B-SINIFI MACERA
Bu hikâye Hollywood kodamanlarının büyük ticari umudu olsaydı, bizleri eğlence namına bekleyen şu tür manzaralar olurdu: Birdenbire iki milyon yaşında bir köpekbalığı mağaranın içindeki gölden çıkarak birinin kolunu kapardı veya kadın kahraman iç çamaşırlarıyla kaldığı sahnede kayalara tutunarak gerinirdi; içlerinden birinin 'süper kötü' olduğu ortaya çıkardı vs. Yine aynı hikâye bir sanatçının elinde olsaydı, filmin kamerası kendine göre manaların peşine düşecekti. Sanctum, her ikisini de yapmıyor, çünkü hayata anlamlar yüklemek ya da dramatik eğlenceler sunmak yerine, yeni teknolojilerle doğayı 'kayda geçirmeyi' yeterince heyecan verici bulan bir ekibin işi. Kısacası Sanctum, bir 'bilim adamı filmi'. Dokuz yapımcısından biri olan James Cameron da, kendi yönettiği filmleri romantik hikâyelere dönüştürmeyi sevse de, kişisel olarak bilimsel keşiflere meraklı bir isim zaten. Senaryo ise, sel felaketiyle seyri değişen bir mağara keşif gezisini bizzat yaşamış sualtı kâşifi ve belgesel yapımcısı Andrew Wight'ın fikri. 'National Geographic belgesellerinin daha iyi çekilmişi' diye düşünür ve sakince, yarı kayıtsızlık içinde teslim olursanız, bu mağaradan canlı çıkarsınız. (Ben öyle yaptım) Aksi halde, yüksek teknolojisine ve başarılı oyuncularına rağmen B-sınıfı, ama bu sınıfın 'gevşek' fantezilerini de içermeyen bir Hollywood macerası izlemektesiniz. Ki bu da, insanı havasız bırakabilir.

SANCTUM
Yönetmen: Alister Grierson / Oyuncular: Ioan Gruffudd, Richard Roxburgh, Alice Parkinson, Rhys Wakefield, Dan Wyllie / Tür: Macera