ifistanbul - !f İstanbul...


6. AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali'nde bu yıl 65 filmin gösterimi yapılacak ve 15-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
''!f İstanbul 6. AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali'', 15 Şubat 2007'de başlayacak. Festival, İstanbul'da Beyoğlu AFM Fitaş ve Caddebostan AFM-Budak sinemalarında, 1-4 Mart 2007 tarihleri arasında da Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yıl festivalin ''Hit filmler'' bölümünde ünlü yönetmenlerin son yapıtları ve festivallerden ödüllerle dönen filmler yer alıyor. ABD Başkanı George W. Bush'un öldürüldüğü bir geleceği konu alan, Toronto Film Festivalindeki Google Page Rankingömiyerinde fırtınalar koparan ''Death of a President (Bir Başkanın Ölümü)'' adlı film, bu bölümün iddialı eserleri arasında başı çekiyor.

Ayrıca, başrol oyuncusu Ryan Gosling' olan ''Half Nelson (Tepetaklak Nelson)'', kült müzisyen Tom Waits'in de oynadığı Sundance ödüllü ''Wristcutters: A Love Story (Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi)'', Almanya'nın Yabancı Film Oscarı'nın iddialı ismi ''Lives of Others (Başkalarının Hayatı)'' ve oyuncu Maggie Gyllenhaal'ın ''Sherrybaby'' adlı filmi de gösterilecek.

Bu bölümün dikkat çeken diğer bir eseri Turner Ödüllü sanatçı Douglas Gordon ve Fransız sanatçı Pillippe Parreno'nun çektikleri ''Zidane: A 21st Century Portrait (Zidane: Bir 21. Yüzyıl Portresi)'' olacak. Irak savaşı, globalizasyon, küresel ısınma gibi konuları ele alarak dünyayı ayağa kaldıran belgeseller ve güncel konulara farklı açılardan yaklaşan cesur filmler, festivalin ''AKT!FIST'' başlığı altında toplanıyor.

Festivalin diğer yeni bölümü ise seks ile sanatın kesiştiği alanın ''Ben Ötekidir'' adlı bölümü. Bu bölümde de bir çok ilgi çekecek film bulunuyor. Festivalin ''Müzik-Hayat-Film'' bölümü ise bu yıl efsanevi isimleri konuk ediyor. İntihar eden Nirvana solisti Kurt Cobain hakkındaki ''Kurt Cobain: About a Son (Kurt Cobain: Bir Oğul Hakkında)'' film bu bölümün iddialı filmleri arasında yer alıyor.

Festivalin ''Gıcır Gıcır'' adlı yeni bölümünde ise yeni yönetmenlerin filmlerine yer verilecek. ''Fantastik Filmler'' bölümünde Fransız, Macar ve Çek filmler bulunuyor. Bu arada festivalde, bu yıl Türkiye'deki bağımsız film dağıtımcılarını teşvik etmek amacıyla yeni bir ödül geleneği başlatılacak. ''!f İstanbul Bağımsız Dağıtımcı Ödülü'', festival süresince seyircilerin oylarıyla belirlenecek.

BİLETLER 7 ŞUBATTA SATIŞTA

Festivalin biletleri, 7 Şubat çarşamba günü Biletix'te indirimli ön satışa sunulacak ve bilet fiyatları tam 11 YTL, öğrenci 9 YTL, Ankara'da ise tam 10 YTL öğrenci 8 YTL olacak. Tüm biletler Yapı Kredi University Telecard sahiplerine yüzde 50 indirimli olacak.

35 MİLYONA YAKLAŞAN BİR SEYİRCİ

Festivalin tanıtımı amacıyla AFM Beyoğlu Fitaş Sineması'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir, Türk sinema sektöründe rekora gidildiğini belirterek, 35 milyona yaklaşan bir seyirci ile karşı karşıya bulunulduğunu söyledi.
Akdemir, 10 yılda seyirci sayısının 10 milyondan 35 milyona, hasılatın ise 25 milyon dolardan 225 milyon dolara yükseldiğini kaydederek, büyük bir büyümenin söz konusu olduğunu dile getirdi. Bu büyümenin bilhassa son 5 yılının çok kritik olduğunu, bu dönemde birçok gelişmenin bir arada yaşandığını kaydeden Akdemir, öncelikle Türkiye'nin her yerinde kaliteli sinemalar açılmaya başlandığını, hiç sineması olmayan yerlerde dünya standartlarında sinemalar kurulduğunu anlattı.

Akdemir, şu anda Türkiye'de 1300 sinema olduğunu belirterek, son yıllarda Türk film yapımcılarının da kaliteli filmler yapmaya, bunlardan para kazanmaya ve kazandıklarını tekrar sinemaya aktarmaya başladıklarını söyledi. Akdemir, ''Bugün gelinen noktada Avrupa'da Fransız sinemasının yüzde 41 ile 1 numarada iken, şu anda Türk sineması yüzde 50 pay ile kendi filmini seyretmede 1 numara. Dünyada da 4. durumdayız. ABD'de kendi filmini seyretme oranı yüzde 90'larda'' diye konuştu.

Festivalin bu yıl ilk kez İstanbul dışına çıktığını, Ankara'ya da yayıldığını anlatan Akdemir, festivali diğer şehirlere taşımayı hedeflediklerini bildirdi.