07f3dddd - 'Öteki Kasaba' 13. Selanik Belgesel Film Festival'inden Ödülle Döndü!

Yönetmen Nefin Dinç ve yazar Herkül Millas’ın ortak çalışması olan “Öteki Kasaba” adlı belgesel film 13. Selanik Belgesel Film Festivali'nde izleyicilerce birinci ödüle layık görüldü.

Belgeselde, biri Türkiye’de diğeri Yunanistan’da bulunan iki kasabanın insanları, tarihleri ve “öteki” (komşu ülke) konusunda görüşleri ve hisleri anlatılıyor. Kuşkular, güvensizlikler, öfke ve hınç ve hele önyargıları gündeme gelenler arasında. Filmin temel konusu bu olumsuz duyguların nasıl yeniden üretildiğine, nereden beslendiğine iniyor."Uluslar neden çatışır?" sorusuna cevap arıyor “Öteki Kasaba”.

Bu film iki ülke vatandaşlarının algıları hakkında. Film iki kasabada geçiyor: biri Batı Anadolu’da, öteki Mora’da. Bu kasabaların tarihi “Öteki” ile hayli ilişkili. Geçmişte Osmanlılar Yunan topraklarına Yunanlılar Türk topraklarına girmişler.

Filmin yapımcıları bu iki kasabayı bir yıl boyunca aralıklarla birçok kez ziyaret edip çeşitli yönlerden incelediler: okullarda tarih nasıl okutuluyor, milli bayramlarda “Öteki” nasıl tanıtılıyor, kasabanın ileri gelenleri geçmiş ve anlaşmazlıklar konusunda ne diyor, sıradan vatandaşların ve çocukların görüşleri ve önyargıları neler, müzeler tarihi nasıl sergiliyor… Genç yaşlı, kasaba sakinleri duygularını dile getirdi, “Öteki” hakkındaki korkularını ve düşüncelerini anlattı.

Bu filmin üretilmesindeki amaç toplumlar içinde yaygın inançların ve devlet politikalarının kamuoyu oluşturmadaki rolünü ve önyargıların anlaşmazlıkları nasıl sürekli kıldığını araştırmaktı. Önyargılı insanların bunun hiç farkında olmadığını da göstermekti.

"Öteki Kasaba" 16 Nisan’da İstanbul Film Festivali'nde saat 16.00'da Pera Müzesi Salonu'nda gösterilecek.