Türk sineması bu yıl beş kısa filmle Cannes Film Festivali'nde yarışacak. Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir Zamanlar Anadolu' adlı yeni projesinin galası da Cannes'da yapılacak

Bu yıl 64'üncü kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nde Türk sinemasını küçük bütçeli beş kısa film temsil edecek. 'Kısa Film Festivali' kategorisinde, şu filmler yarışacak:

'HERKESİN BİR ŞANSI DAHA OLMALI': Mehmet Erman Erkanı'nın yönettiği ve drama tarzındaki 'Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı', 17 milyonluk bir şehirde yeni bir hayat kurmaya çalışan Atıf ve Mahir adındaki iki arkadaşın hikayesini konu alıyor. 10 yıldır kısa film çeken Erkanı'nın bir önceki filmi 'Marini', birçok ulusal festivalde gösterildi.

'DİREK AŞK': İrem Altuğ'un yazıp oynadığı 'Direk Aşk'ın türü komedi. Ertuğ Tüfekçioğlu'nun yönettiği film, 11 dakika sürüyor. Filmde; mutsuz bir kadının, beklemediği bir anda aşkı bulması anlatılıyor.

'NO. 5': Masal türündeki 'No. 5', Alman Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri tarafından HD formatında çekildi. Utku Cansu'nun yönettiği film, 12 dakika sürüyor.

'KAĞITTAN CİNAYETLER': Yönetmenliğini Selin Cevizli'nin yaptığı komedi filmi, dört dakika sürüyor. Odasında, uçak yapılmış bir kağıdın içinde bir cinayetin planlarını bulan Merve'nin hikayesini anlatan 'Kağıttan Cinayetler', HD formatında geçtiğimiz yıl çekildi.

'A PIECE OF MEAT': Deneysel bir kısa film niteliğindeki 'A Peace Of Meat', 750 liralık bir bütçeyle Mehmet Özdoğan tarafından çekildi. Senaryoyu, Amerika'da yaşadığı bir olaydan etkilenerek oluşturduğunu söyleyen Özdoğan, "Maddenin köleliği, kadının gücü ve erkeğin iradesizliği üzerinden, et metaforuyla haz olgusunu irdeledim" dedi.

'BİR ZAMANLAR ANADOLU'YA GALA
Dört yıl önce 'Üç Maymun' filmiyle Cannes'da 'En İyi Yönetmen' ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan; yeni filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'nun Google Page Rankingömiyerini de Cannes'da yapacak. Usta yönetmen, Kırklareli'nde çektiği; Taner Birsel ile Yılmaz Erdoğan'ı başrollerinde oynattığı, merakla beklenen yeni filminin çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde yürütmüştü.

-sinemahaber-