...

Usta oyuncu Halil Ergün'e, İtalya'nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Renzo Martinelli'nin yeni filminde rol teklifi geldi. Martinelli'nin uluslararası yeni projesi '11 Eylül 1683', İtalyan bir rahip olan Marco Daviano'nun hikayesini konu alıyor.

Halil Ergün, çekimleri Mayıs ayı sonunda başlayacak filmi; işlerinin yoğunluğu ve teklif edilen rolün, farklı şekillerde ele alınabilecek bir karakter olmasından duyduğu endişe nedeniyle geri çevirdi.

'UTANMALISINIZ!'


'11 Eylül 1683' filminden gelen teklife Halil Ergün’den sonra Ahmet Mümtaz Taylan da 'hayır' dedi. Taylan, ret mektubunda sert ifadeler kullandı.

Filmde IV. Mehmet’i canlandırması için teklif götürülen Ahmet Mümtaz Taylan, proje sahiplerine yolladığı mektupta oldukça sert ifadeler kullandı:

"II. Viyana Kuşatması’nın 11 Eylül tarihiyle ilgisi yok. İnsanların kafalarına bu tarihi iki dinin düşmanlığının tescil edildiği bir tarih gibi kazımak niyetinizden dolayı utanmalısınız. O çok önemli projenizi, hikâyenizi alıp dilediğiniz yere sokabilirsiniz! Bu projeyi gerçekleştirebilirseniz, eminim ki her inançtan duyarlı insanlar sizi lanetleyeceklerdir."