13660513 - Çağan Irmak yine ağlatacak

Yönetmen Çağan Irmak, dedesinin hikayesini anlattığı yeni filmi “Dedemin İnsanları”nın çekimlerine Gökçeada’da devam ediyor. Kasım ayında vizyona girmesi beklenen filmin setine konuk oldum, hem projenin detaylarını öğrendim hem de kamera arkasında yaşananlara tanık oldum.Güneşin kavurucu sıcağı altında çaresizce bekleyen kadınlı, erkekli, çocuklu büyük bir grup... Duydukları bir gemi düdüğüyle heyecana kapılıyorlar. Bu ses onları alacak olan gemi, “Gülcemal”in sesi. Aynı anda bir ses daha duyuluyor; “Çocukların başını deniz suyuyla ıslatın, başlarına güneş geçmesin!” Yönetmen Çağan Irmak’ın sesi, beni bir anda 1923 yılından 2011’e getiriveriyor!

GİRİT'TEN GELEN LİMON AĞACI

“Dedemin ınsanları”, Çağan Irmak’ın Girit’ten Türkiye’ye göçe zorlanan dedesinin ve mübadele yıllarının hikayesini peyazperdeye taşıyacak. “Masa başında alınan kararlarla bunca insanın hayatı değişti. Her biri kendi yurdundan, toprağından koparıldı. Düşünsenize buradan gidene ‘Türk tohumu’, oradan gelene ‘Yunan gavuru’ deniyormuş. Bu bir insanlık dramı” diyen Irmak, politik bir amacının olmadığını da özellikle belirtiyor ve takdiri izleyiciye bırakıyor.
Çocukluğuna dair bir minik anı daha öğreniyorum; mübadele yıllarında göçe zorlanan insanlar kendi topraklarına ekilmiş minik bir limon ağacını, nar ağacını da yanlarında getirmişler. Hatta büyükbabasının “kendi toprağı”na ekili limon ağacı da Girit’ten Türkiye’ye gelmiş.

TÜRK OYUNCULAR YUNANCA ÖĞRENDİ

Most Production ve Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği filmde, Ezgi Mola ve Mert Fırat, Çağan Irmak’ın büyükanne ve büyükbabasını canlandırıyor. Fakat o da ne; izlediğim sahnede ikisi de Yunanca konuşuyor! Bunun için eğitim alan ikilinin en büyük yardımcısı yine kadrodaki oyunculardan Kosta Kortidis...
Kortidis hem Türkçe, hem Yunanca konuşuyor ve profesyonel bir oyuncu olduğu için de o duyguyu vermenin inceliklerini biliyor. Ayrıca filmde Atina Sanat Tiyatrosu baş aktrisi Eirini ınglesi de rol alıyor. 2004 yılında rol aldığı “NYFES” filmindeki performansıyla Selanik Film Festivali’nde En ıyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen ınglesi’ye yemek molasında baklavayla ilgili görüşleri de soruluyor. Usta oyuncu, “Yunanistan’da da yedim ama buradaki daha güzel” cevabını veriyor.

Yönetmen Çağan Irmak’ın özellikle dikkatimizi çekmesini istediği biri daha var; genç oyuncu Ushan Çakır... Irmak, tiyatroda izleyip yeteneğine inandığı Çakır için “Bu çocuğa dikkat! Çünkü çok yetenekli” diyor.

SETTEN NOTLAR

* Gökçeada’da hiç öküz bulunmadığı için öküzler dışarıdan adaya taşınıyor.
* Mübadilleri taşıyan Gülcemal gemisi jilet olmuş!
* Çağan Irmak, inanılmaz detaycı... Elbiselerin eskitilmesinden tutun da mübadilin elindeki ekmeğin kuru olmasına kadar her türlü detaya özen gösteriyor.
* Filmde Ezgi Mola ve Mert Fırat’ın yanı sıra Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mehmet Ali Kaptanlar, Sacide Taşaner, Ünal Silver, Serkan Genç, Yiğit Arı ve Durukan Çelikkaya rol alıyor.
* Denizde bulunan 5-6 tane Yunan bayraklı kayığın sayısı, bilgisayar programları yardımıyla artırılacak.
* Mert Fırat, setin en komiklerinden biri... Sanki hiç yorulmuyor, enerjisi hep yüksek.
* Ezgi Mola’yla iki arada bir derede hayvan sohbeti yapmayı ihmal etmedik. ıki köpeği, bir papağanı var ve telefonu onların fotoğraflarıyla dolu...
* Ezgi Mola, çekimlerden sonra hiç ara vermeden yeni bir filme başlayacak.
* Çağan Irmak, figüranlardan profesyonel oyunculara kadar herkesin gözbebeği. Bütün direktiflerini öyle yumuşak veriyor ki; öl dese ölmeye hazır herkes!
* Bütçe işlerine kafa yormayıp tamamen filmine konsantre olan Çağan Irmak, “Ben bütçeden falan anlamam. O kısım beni hiç ilgilendirmez. Yapımcı Mustafa Oğuz bilir filmin bütçesini” diyor.

Hürriyet.