Ünlü yönetmen Sam Mendes, 24’üncü James Bond filminin önemli sahnelerini Sultanahmet Meydanı’nda çekmeyi talep etti.

STANBUL - Kültür ve Turizm Bakanlığı, yapılan başvuruyu incelemeye aldı. 2012’de vizyona girecek film, James Bond serisinin 50’nci yılı nedeniyle özel önem taşıyor. Daniel Craig, 3’üncü kez Bond rolünü üstlenecek.

Hürriyet'in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başvuru talebini değerlendirirken, “Sultanahmet son derece hareketli. Turistleri küstürmeyecek bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. O yüzden hemen söz vermeyelim, inceleyelim dedim” diye konuştu. Günay, yabancı filmlerin Türkiye’de çekilmesi için teşvik sistemini yeniden gündeme getireceklerini belirterek, şunları söyledi:

TEŞVİK SİSTEMİ GÜNDEMDE
“Geçen dönem, Türkiye’de çekilecek yabancı filmlere teşvik verilmesi için bir çalışma yapılmıştı ama Maliye Bakanlığı bunu kabul etmedi. Nicholas Cage, film çekimi için geldiğinde Başbakan ile yaptığı görüşmede bu konu yeniden gündeme geldi. Şimdi, Kocaeli’nde film platolarının kurulması için bir çalışma var. Eski SEKA arazisi üzerine bunu yapmak istiyorlar. Belediye organize ediyor. Eskişehir için de benzer talepler geliyor.”