98632160 - Sadeliğin Derinliğinde: Ömer Lütfi Akad Sineması

Usta yönetmen ve sineması, 24 Aralık 2011'de düzenlenecek bir panelle anılıyor...


Yakın zaman önce kaybettiğimiz usta sinemacı Ömer Lütfi Akad ve sineması, Bilim ve Sanat Vakfı ve Hayal Perdesi sinema dergisinin öncülüğünde 24 Aralık 2011 tarihinde düzenleyeceği 'Sadeliğin Derinliğinde Ömer Lütfi Akad Sineması' isimli bir panelle anılacak. Üç oturumda gerçekleşecek panel, yönetmenin “Anadolu Üçlemesi”nin son ayağı olan Diyet (1974) filminin gösterimiyle başlayacak.
Gösterimden sonra sinema tarihçisi Burçak Evren, Mimar Sinan Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Prof. Sami Şekeroğlu ve Film Arası Dergisi’nin yayın yönetmeni Suat Köçer yer alacağı ve moderatörlüğünü Barış Saydam'ın yapacağı ilk oturum gerçekleşecek. Panelin ikinci oturumunda, Otobüs Yolcuları (1961) ve Karanlıkta Uyananlar (1964) gibi Türk sinema tarihinde yer etmiş filmleriyle tanınan yönetmen-senarist Ertem Göreç ve başta Vesikalı Yarim (1968) olmak üzere pek çok klasiğe imza atmış senarist-yönetmen Safa Önal, Ömer Lütfi Akad’ı ve onun sinemasını anlatacak. Üçüncü ve son oturumda ise Akad’la pek çok filmde birlikte çalışmış olan, Türk sinemasının önemli oyuncularından Sezer Sezin ve Nilüfer Aydan katılımcılarla buluşacak.

Sadeliğin Derinliğinde Ö. Lütfi Akad Sineması
24 Aralık 2011 Cumartesi

11.00 Diyet (Film Gösterimi) / 90’
13:30 I. Oturum / Burçak Evren (Sinema Tarihçisi) – Suat Köçer (Filmarası Dergisi Yayın Yönetmeni) – Prof. Sami Şekeroğlu (Akademisyen) (Video Röportaj)
Moderatör: Barış Saydam
15:00 II. Oturum / Ertem Göreç (Yönetmen) – Safa Önal (Yönetmen ve Senarist)
Moderatör: Burçak Evren
16:30 III. Oturum / Nilüfer Aydan (Oyuncu) – Sezer Sezin (Oyuncu)
Moderatör: Burçak Evren

Yer: Bilim ve Sanat Vakfı
Salon: Vefa Salonu