Belgesel Sinemacılar Birliği'nin öncülüğünde hayata geçirilecek proje belgesel sinemasında pek çok ilke öncü olacak...
20001911 - İlk Dijital Belgesel Kütüphanesi Yakında Kuruluyor! Belgesel çekmek çok emek isteyen, zor bir iş. Fakat binbir emekle çekilen belgeseller, sınırlı festival gösterimleri sonrası yönetmeninin şahsi bir girişimi olmazsa başka bir mecradan edinilmesi, seyredilmesi neredeyse şansa kalmış yapımlar olarak bir köşe bekliyorlar. İşte Belgesel Sinemacılar Birliği bu konuya el atarak, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Kalkınma Bakanlığı’nın finansal desteği ile Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi olan ‘Arşivist’i İstanbul’da kurmayı hedefliyor.
Türkiye’de belgesel sinemanın ilk dijital görsel arşivini oluşma hedefindeki proje, belgesel sinemaya ilgi çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlarken birlik üyelerinin belgesel filmleri ile dağınık arşivlerde bekleyen en az 2.500 belgesel filmi koruma altına almayı da amaçlıyor. Belgesellerin uluslararası dolaşımı, sektörde iletişimin sağlanması, araştırmaların kolaylaştırılmasının yanı sıra yaratıcı insan gücü yetiştirmek, pazarlama, satış ve dağıtım mekanizmalarını oluşturup güçlendirmek de Arşivist'in hedefleri arasında sayılıyor.
2011 Temmuz ayında çalışmalarına başlayan proje Türkiye’deki belgesel sinema çalışmalarının uluslararası dağıtım ağına girebilmesini de kolaylaştıracak....


Beyazperde