İngilizler tercihlerini "sessiz" dönemden ve İran sinemasından yana kullandılar...
20001692 - 'Artist' Londra Film Eleştirmenleri Birliği'ne Damgasını Vurdu! İngiliz sinemasının saygın kuruluşlarından Londra Film Eleştirmenleri Birliği dün akşam BFI Southbank'te düzenlenen bir tören ile 2011 yılının en iyilerini ilan etti.
Geride bıraktığımız aralık ayında her dalda oylama ile belirlenen adaylıklar açıklanmış ve Michel Hazanavicius'un sessiz sinemaya bir saygı duruşu niteliğindeki filmi Artist (The Artist) en önemli kategorilerde aldığı adaylıklarla öne çıkmıştı. Beklendiği gibi film, tüm rakiplerini geride bırakarak En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde ödüle kavuşarak geceye damgasını vurdu.
120'den fazla eleştirmen, yazar ve yayıncının oylarıyla belirlenen adaylıklarda öne çıkan bir diğer film olan Sürücü (Drive), maalesef geceden eli boş döndü. Adaylıkların diğer güçlü ismi Köstebek (Tinker, Tailor, Soldier, Spy) filmi ise sadece teknik dalda aldığı ödülle yetinmek zorunda kaldı. En İyi İngiliz Filmi, ebevyen-evlat ilişkisini oldukça farklı bir perspektifle aktaran Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin) seçilirken, Sareh Bayat'a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödül getiren Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin) ayrıca En İyi Senaryo ve En İyi Yabancı Dildeki Film ödüllerine layık görüldü.En İyi Film
Artist (The Artist)
En İyi İngiliz Filmi
Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin).
En İyi Yönetmen
Michel Hazanavicius, Artist
En İyi Senaryo
Asghar Farhadi - Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)
En İyi Erkek Oyuncu
Jean Dujardin, Artist
En İyi Kadın Oyuncu
Anna Paquin- Margaret
Meryl Streep, Demir Leydi (The Iron Lady)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kenneth Branagh - Marilyn ile Bir Hafta (My Week with Marilyn)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Sareh Bayat - Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)
En İyi Yabancı Dildeki Film
Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)
En İyi Belgesel
Senna
Yılın Umut Vaad Eden İngiliz Oyuncusu
Craig Roberts-Submarine

Beyazperde