Nisan 2009'da hazırlıklarına başlanan filmin ilk etabı Eylül ayında, 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip stüdyoda çekildi. Devasa alanda, Rum Sarayı, Taht Odası, Edirne Sarayı, iç odaları gibi dekorlar inşa edilerek, filmin bazı iç mekanlarının çekimi yapıldı.

TOKİ'YE AİT ARSA KULLANILDI
40 kişilik tasarım ve animasyon ekibi, Doğu Roma ve Edirne Sarayları'nı aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı. 200 adet özel ışık sistemi kullanılan bu çekimler 4 haftada tamamlandı.

Mayıs ayında başlanan filmin 2. etabında, Ataköy'de TOKİ'ye ait tarihi baruthane alanı çekimin merkezi oldu. 25 dönüm arazi üzerindeki tarihi dokular da kullanılarak 14 bin 600 metrekarelik dekor inşa edildi. Top döküm atölyesi, pazar alanları, Cenova Limanı, kiliseler gibi mekanların hazırlanması için 7 ay çalışıldı.

Top döküm atölyesi, alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda, gerçeğe uygun bir şekilde inşa edildi. Yaklaşık 2 bin 700 metrekare alan üzerine kurulan atölyede, 14 ton eriyik kapasiteli 3 devasa potanın yanı sıra fırınlar, hurda odaları, soğutma kulesi ve körükler gibi tüm detaylar ince işçiliklerle hazırlandı. Atölye 6 ayda tamamlandı.