260420121011502552410 2 - Türk Filmi Bombardımanı


Mayıs ayı Türk sineması açısından hareketli geçecek. Dördü komedi olmak üzere tam yedi Türk filmi; 'Vücut', 'Can', 'Ateşin Düştüğü Yer', 'Öz Hakiki Karakol', 'İkizler Firarda', 'Komik Bir Aşk Hikayesi' ve 'Sağ Salim' Mayıs ayında seyircisle buluşacak. Böylece bu yıl gösterime giren Türk filmi sayısı da 27'ye ulaşacak. Ayrıca 'Anadolu Ateşi' gösterisinin üç boyutlu film versiyonu ile Yılmaz Erdoğan, Beren Saat gibi Türk oyuncuların rol aldığı, İranlı yönetmen Bahman Ghobadi'nin yönettiği 'Gergedan'ın Son Şiiri' de Mayıs'ta gösterime girecek filmler arasında.

İKİZLER FİRARDA
11Mayıs'ta vizyona girecek olan 'İkizler Firarda', seyirciyi güldürmeyi hedefliyor. Yusuf Güven ve Necmi Yıldırım'ın yönettiği filmde Cengiz Küçükayvaz, Sinan Bengier, Sümer Tilmaç, Haldun Boysan ve Selahattin Taşdöğen'in yanı sıra Seda Sayan, Oya Aydoğan ve Tarık Mengüç oynuyor.

ÖZ HAKİKİ KARAKOL
Leylaile Mecnun' dizisinin 'Erdal Bakkal'ı Cengiz Bozkurt'un başrolünde oynadığı 'Öz Hakiki Karakol', 18 Mayıs'ta vizyonda... Film; kısa yoldan zengin olma hayaliyle yanıp tutuşan gençlerin, birden kendilerini çakma bir köy karakolunda polis olarak bulmasıyla başlayan komik olayları anlatıyor. İbrahim Güler'in yazıp yönettiği filmde Cengiz Bozkurt, Emin Maltepe, Oktay Gürsoy ve Serkan Genç rol alıyor.

CAN
Geçtiğimizyıl Antalya Film Festivali'nde 'Seyirci Ödülü'nü kazanan ve Şubat ayında Amerika'da gerçekleşen Sundance Film Festivali'nden 'Jüri Özel Ödülü' ile dönen 'Can', 11 Mayıs'ta vizyonda... 'Fetih 1453'ten dolayı seyirciyle buluşmasını erteleyen film; illegal yoldan evlat edinen bir çiftin dramını anlatıyor. Raşit Çelikezer'in yönettiği, Selen Uçer ve Serdar Orçin'in rol aldığı film; aile olmanın ve çocuğun aile için öneminin altını çiziyor.

VÜCUT
Hatice Aslan'ın bir p o r n o oyuncusunu canlandırdığı 'Vücut', 4 Mayıs'ta vizyona girecek. Mustafa Nuri'nin ilk uzun metrajlı filmi olan 'Vücut' dünya Google Page Rankingömiyerini 2011 Montreal Film Festivali'nde yaptı. 2011 Adana Altın Koza Film Festivali'nin yarışma bölümünde seyirci karşısına çıkan film; 'En İyi Kadın Oyuncu', 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ve 'Umut Veren Genç Erkek Oyuncu' ödüllerini aldı. 2011 Uluslararası Kerala Film Festivali'nde de 'En İyi Film' kategorisinde yarışan 'Vücut', insanın bedeniyle olan ilişkisini; eski bir p o r n o film oyuncusuyla, bir genç arasındaki aşk üzerinden anlatıyor.

SAĞ SALİM
ErsoyGüler'in yönettiği 'Sağ Salim'; hayatını kamyonetiyle köyden kasabaya mal götürerek kazanan 'Salim'in, kimsesiz birinin cenazesini Mersin'den Sivas'a ücretsiz götürmeyi kabul etmesiyle başlayan olayları anlatıyor. Filmde Burçin Bildik, Fulya Zenginer, Murat Akkoyunlu, Alper Saldıran rol alıyor. 'Sağ Salim'; 'Güldürürken öldüren, öldürürken güldüren film' sloganıyla 18 Mayıs'ta vizyona girecek.

KOMİK BİR AŞK HİKAYESİ
11 Mayıs'ta vizyona girecek olan 'Komik Bir Aşk Hikayesi'nin yönetmeni Cüneyt Yosulçay. Yapımın senaryosu ise filmde 'Atilla' karakterini canlandıran Aydoğan Temel'e ait. Temel'e filmde Arzu Yanardağ, Zeynep Gülmez, Ercüment Balakoğlu ve Selahattin Taşdöğen eşlik ediyor. Film; bir rahatsızlık sonucu görme duyusunu yavaş yavaş kaybeden 'Atilla'nın kendisine bakacak birini bulma hikayesini anlatıyor.

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER
Dahaönce vizyon tarihi 9 Mart olarak açıklanan, fakat 'Fetih 1453'ten dolayı gösterimi ertelenen 'Ateşin Düştüğü Yer', 4 Mayıs'ta vizyonda. İsmail Güneş'in yönettiği, Hakan Karahan, Yeşim Ceren Bozoğlu ve Elifcan Ongurlar'ın rol aldığı film, gerçek bir hikayeden yola çıkıyor. Bir babanın dramını anlatan film, duygusal sahneleriyle izleyiciyi gözyaşına boğacak