Ünlü yönetmen Martin Scorsese, “En İyi Yönetmen” kategorisinde en iddialı isim..

73712 - Oscar’ın favorisi Scorsese !

Hollywood’daki yapımcı ve oyuncuların, 1980 yılından beri beş kez en iyi yönetmen alanında aday gösterilen ancak altın heykelciğe bir türlü kavuşamayan Scorsese’in, “The Departed” adlı polisiye filmi ile altıncı kez aday gösterildiği bu yıl ödülü alacağı görüşünde birleştikleri ifade ediliyor.

Scorsese’in, seyirci ve film kritiklerinden tam not alan “The Departed” ile Oscar ödülünün öncülü olarak görülen Amerikan Yönetmenler Sendikası’nın bu yılki “En İyi Yönetmen” ödülünü almasının da bu görüşü perçinlediği kaydediliyor.

Ünlü yönetmen Oscar ödülü için, İkinci Dünya Savaşı’nı Japon perspektifinden anlatan “Letters From Iwo Jima” filminin yönetmeni Clint Eastwood, “The Queen”in yönetmeni Stephen Frears, 11 Eylül’ü konu alan”United 93”ün yönetmeni Paul Greengrass ve “Babel”in Meksikalı yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu ile yarışacak.

Scorsese daha önce, “Raging Bull”, “The Last Temptation of Christ”, “Goodfellas”, “Gangs of New York” ve “The Aviator” filmleriyle en iyi yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Ünlü yönetmenin, “Goodfellas” ve “The Age of Innocence” filmleri ile senaryo yazarlığı alanında, yine ödülle sonuçlanmayan iki adaylığı daha bulunuyor.

Scorsese’in bu yıl da ödülü alamaması durumunda, Oscar’a en çok aday gösterilen ancak ödülü kazanamayan yönetmen rekorunu kıracak.