Bu yıl 69'uncusu düzenlenecek dünyanın prestijli film festivallerinin başında gelen Venedik Film Festivali'nin bu yılki programı belli oldu.

Venedik Bienali kapsamında düzenlenen etkinliklerden en önemlilerinden olan Venedik Film Festivali, 29 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Venedik'teki Lido yarımadasında düzenlenecek.

Hintli yönetmen Mira Nair'in, başrollerinde Riz Ahmed, Kate Hudson, Kiefer Sutherland ve Liev Schreiber'ın yer aldığı ''The Reluctant Fundamentalist'' isimli filmiyle açılış yapacak festivalde, bu yıl jüri başkanlığını ABD'li yönetmen Michael Mann yapacak.

Sinema dünyasının merakla beklediği festivalde gösterilecek filmler bugün kamuoyuna açıklanırken, en iyi film dalı olan ''Altın Aslan'' için yarışacak 17 film şöyle oluştu:

''Yönetmen Olivier Assayas'dan; 'Apres Mai', yönetmen Ramin Bahrani'den 'At any price', yönetmen Marco Bellocchio'dan, 'Bella Addormentata', yönetmenler Peter Brosens ve Jessica Woodworth'tan 'Le Cinquieme Saison', yönetmen Rama Burshtein'dan 'Lemale Et Ha'Chlal (Fill the Void)', yönetmen Daniele Ciprì'den, 'E' stato il figlio', yönetmen Francesca Comencini'den, 'Un giorno speciale', yönetmen Brian de Palma'dan, 'Passion', yönetmen Xavier Giannoli'den, 'Superstar', yönetmen Kim Ki-Duk'tan, 'Fieta', yönetmen Takeshi Kitano'dan, 'Outrage Beyond', yönetmen Harmony Korine'den 'Spring Breakers', yönetmen Terrence Malick'ten 'To the Wonder', yönetmen Brillante Mendoza'dan, 'Sinapupunan (Thy Womb)', yönetmen Valeria Sarmiento'dan, 'Linhas de Wellington', yönetmen Ulrich Seidl'dan, 'Paradies: Glaube (Paradise: Faith)' ve yönetmen Kirill Serebrennikov'dan 'Izmena' (Betrayal).''


ARAF VE KÜF VENEDİK'TE

Festivalin 'Dünya sinemasında yeni akımlar' başlığıyla düzenlenen 'Orrizonti' yani 'Ufuklar' kategorisinde de bir Türk filmi bulunuyor.

Yeşim Ustaoğlu'nun yazıp, yönettiği, başrollerinde Neslihan Atagül, Özcan Deniz ve Barış Hacıhan'ın yer aldığı Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı ''Araf'' filmi, ''Somewhere in Between'' ismiyle ödül arayacak.

69. Venedik Film Festivali'nde gösterilecek bir diğer Türk filmi ise yönetmenliğini Ali Aydın'ın üstlendiği ''Küf'' oldu. Türkiye-Almanya ortak yapımı Küf, festivalin ''Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası'' kapsamında gösterilecek. Aydın'ın ilk uzun metraj filmi olan Küf'ün başrollerini, Ercan Kesal, Muhammet Uzuner, Tansu Biçer paylaşıyor. Venedik'te gösterilecek Küf, aynı zamanda dünya Google Page Rankingömiyerini de yapmış olacak.

Bu arada, festivalin yarışma dışı kategorisinde de 24 film gösterilecek.