poster - Jarhead


Bu savaş televizyonda izlediğimizden çok farklı!

Üç kuşaktan beri asker olan bir aileden gelen 20 yaşındaki "Swoff" lakaplı gönüllü asker Anthony Swofford, 1990 yazında Birinci Körfez Savaşı’nda acemi birliğinin zorlu eğitimi biter bitmez Suudi Arabistan çöllerine aktif göreve gönderilir. Görevi, Irak askerlerine ve kavurucu sıcağa karşı hiçbir savunması olmaksızın, elinde keskin nişancı tüfeği, sırtında en az 50 kiloluk sırt çantasıyla Orta Asya çöllerinde nereye gittiğini bilmeden ilerlemektir.

Hiç anlayamadıkları bir ülkenin alev alev yanan çöllerinde göremedikleri düşmana karşı durmaya çalışan Swoff ve diğer deniz piyadeleri, bütün bu zorluklara mizahın gücüyle dayanmaya çalışırlar.

01 - Jarhead02 - Jarhead


"American Beauty" ve "Road to Perdition" filmleriyle toplam on dört dalda Oscar adayı olan ve altı dalda ödüle layık görülen Sam Mendes’in yönettiği "Jarhead", 1990' Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle başlayan Körfez Savaşına katılan Anthony Swofford'un savaş sırasında yaşadıklarını yazdığı anı kitabından sinemaya uyarlanmış. Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard, Chris Cooper, Lucaz Black, Rini Bell, Laz Alonso, Brianne Davis, Peter Gail ve Jamie Martz'in ın kamera karşısına geçtiği filmin senaryosu "Cast Away" filminin senaristi William Broyles tarafından yazılmış.

03 - Jarhead04 - Jarhead

Jarhead

Vizyona Giriş Tarihi
10.02.2006

Türü
Aksiyon


Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2005

Yönetmeni
Sam Mendes

Oyuncular
Jake Gyllenhaal
Jamie Foxx
Peter Sarsgaard
Chris Cooper

Senaryo
William Broyles

Müzik
Thomas Newman

Görüntü Yönetmeni
Roger Deakins